3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénteken kora délután ismét rekordszintre gyengült a forint az euróval szemben, a 290-es szint fölé emelkedett a közös európai valuta árfolyama. A régió többi devizája is csak szenved, a befektetők igyekeznek dollárba menekíteni a pénzüket a megbízhatatlannak tartott kelet-európai devizákból.

Péntek reggel óta folyamatosan előző napi értéke felett állt az euró árfolyama, majd kora délután elesett a következő támasz is: 290 fölé gyengült a forint. A szakemberek szerint a most tapasztalható gyengülés továbbra sem magyar sajátosság, a régióban mindenütt hasonló problémával kell szembenézni. A lengyel zloty például négy és fél éves mélypontra esett az euróval szemben.

Délután két óra előtt nem sokkal 290,38 forintot kellett adni egy euróért, ami új mélypontot jelent a forint történetében, még soha nem kellett ilyen sokat fizetni az európai devizáért. A dollár árfolyama 226,34 forint volt délután, míg a svájci frankkal szemben 193,88-ig esett a forint, ami nem jó hír a devizahiteleseknek.


A forint már reggel is gyengüléssel kezdett, de elsőre még visszapattant a 290-es szintről, sokáig alatta araszolt. Kora délután aztán elindult egy újabb gyengülési hullám, mely már 290 fölé vitte az árfolyamot, persze az még kérdés, mennyire lesz ez tartós.

Korábban 288-289 körül volt a forint esetében a mélypont az euróval szemben, azt az utóbbi napokban érte el. Tavaly októberben 286,20-nál állt meg a forint gyengülése annak hatására, hogy az MNB 3 százalékkal megemelte az alapkamatot, hogy elhárítsa a spekulációs támadást. A helyzet most annyiból más, hogy az utóbbi hetekben nem spekulánsok támadják a forintot, hanem a nemzetközi folyamatoknak megfelelően gyengül a magyar fizetőeszköz. Vélhetően ezért nem avatkozik most közbe a jegybank, mely az utóbbi időben többször is utalt arra, hogy nincs egyértelmű árfolyamcélja, azaz szinte bármeddig gyengülhet a forint beavatkozás nélkül.

A szakemberek úgy vélik, hogy ha tartósan 300 forint fölé menne a forint az euróval szemben, akkor az már az egész gazdaság számára negatív lenne, így akkor már közbe kéne avatkozni. Addig azonban sorsára hagyhatják a forintot.

A pénteki napon sem csak a magyar deviza veszített értékéből, szinte minden feltörekvő piaci fizetőeszköz gyengén teljesített. A lengyel zloty délután 4,438-nál állt az euróval szemben, ami négy és fél éves mélypontot jelentett, míg a cseh korona 28,082-ig gyengült.

A forint pénteki teljesítménye

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!