Pozitív teljesítménnyel kezdtek a héten a vezető ázsiai indexek, a befektetőket főleg az nyugtatta meg, hogy a kormányok mindent megtesznek a hitelválság következményeinek tompítása érdekében. A koreai kormány például 11 milliárd dolláros csomagról állapodott meg azért, hogy megakadályozza, hogy az ország recesszióba csússzon.
A hongkongi Hang Seng 3,35 százalékos pluszban volt magyar idő szerint hétfőn reggel, míg a dél-koreai Kospi index 1,44 százalékkal állt pénteki értéke felett. A Shanghai Composite viszont átesett mínuszba a nap végére: az 1718 pontos értéke 0,62 százalékkal maradt el a péntekitől.
A távol-keleti régióban a befektetők többsége a reálgazdaságról érkező adatokra, valamint az állami mentőcsomagokra koncentrál. A kormányok mindent megtesznek, hogy csökkentsék a gazdasági visszaesés hatásait, lerövidítsék vagy teljesen megakadályozzák a recessziót. A Shanghai Composite index annak köszönhetően esett vissza a végére, hogy az előrejelzések szerint a kínai feldolgozóipar, mely a gazdasági aktivitás nagy részét adja, vissza fog esni.
Az elemzők úgy vélik, hogy Ázsiában is hasonló folyamatok mennek végbe jelenleg, mint a világ más részein: a túladottá vált részvények a mostani szinteken vonzóvá váltak, ezért kezdték el venni őket. Hosszabb távon azonban egyelőre nem várható a hangulat teljes megfordulása, ugyanis a reálgazdaságról még mindig gyenge adatok jelennek meg.
A legtöbb befektető a napokban az Egyesült Államokra figyel, ugyanis a keddi elnökválasztás mellett a feldolgozóiparról és a szolgáltatószektorról jelennek meg makroadatok a hét első napján. Mivel Ázsia legnagyobb felvevőpiaca Amerika, ezért a távol-keleti cégeknek egyáltalán nem mindegy, milyen állapotban van az amerikai gazdaság.
Az ázsiai részvénypiacok emelkedése az olaj árát is felfelé mozdította, a Távol-Keleten közel 1 dolláros emelkedés után 68,80 dollárba került egy hordó nyersolaj.