Vegyesen szerepeltek csütörtök reggel a vezető ázsiai részvényindexek. A japán gazdasággal kapcsolatban továbbra is komolyak az aggodalmak, ez a tokiói tőzsdén is meglátszott, a Nikkei majdnem másfél százalékkal esett vissza. A távol-keleti országban elsősorban amiatt aggódnak a befektetők, hogy a kormány gazdaságélénkítése ellenére is nehéz és fájdalmas lesz a kilábalás.
9862 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,42 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. A hongkongi Hang Seng viszont 0,08 százalékkal emelkedni tudott, a Shanghai Composite pedig fél százalékkal kapaszkodott szerdai értéke fölé. 1,14 százalékos pluszt mutatott a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon viszont 1,53 százalékos bukás volt megfigyelhető.
Az utóbbi napokban a nemzetközi hitelminősítők lépései okoztak aggodalmakat a világ tőzsdéin, a cégek tegnap sem tétlenkedtek: a Standard & Poor's leminősítette Spanyolország kilátásait negatívra. Ebből a befektetők arra következtetnek, hogy a minősítők így büntetik azokat az országokat, melyek túlságosan eladósodtak, sokak szerint hasonló sors várhat az Egyesült Államokra is.
Japánban szerdán jelent meg a harmadik negyedéves GDP-adat, mely kiábrándító volt, a befektetők ebből arra következtettek, hogy a gazdaság kilábalása a korábban vártnál lassabb és fájdalmasabb lesz.
Az elemzők szerint a néhány hete Dubajból indult problémák, illetve a hitelminősítők mostani lépései egyre több befektetőt arra ösztönöznek, hogy realizálja profitját a március óta tartó meredek emelkedést követően. Sokan az év végéig nem is számítanak számottevő változásra: maradhat a lassú lecsorgás a tőzsdéken, majd néha meglódulhatunk jobban lefelé.
Az olaj ára 70 dollár közelébe esett az ázsiai árupiacokon csütörtök reggel, mivel a szakemberek attól tartanak, hogy a korábban várttal ellentétben mégsem fog nőni a kereslet Amerikában a nyersanyag iránt.