7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az OTP-nél is megszületett a döntés a tranzakciós illeték áthárításáról, mondta el Bencsik László az mfor.hu kérdésére a pénzintézet szokásos gyorsjelentést követő sajtótájékoztatóján.

Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese a sajtótájékoztatón többek között elmondta, a tranzakciós illeték 160 milliárdja és a 140 milliárdos bankadó évente a teljes bankrendszer tőkéjének 12-13 százalékát teszi ki. Bencsik szerint nem igaz Matolcsy György azon kijelentése, hogyha 110 százalék alá süllyed a magyar bankrendszer hitel/betét aránya, akkor a bankok kénytelenek lesznek hitelezni. Az OTP már most is szívesen hitelezne, ha lenne kereslet. Bencsik azt is kifejtette a sajtótájékoztatón, hogy az OTP nem adhat diszkontot az önkormányzati hitelállományon, ugyanakkor azt is elmondta, hogy ebben a kérdésben nagyon kemény tárgyalásokra számít a kormánnyal.

A sajtótájékoztató lényeges momentumai a következők voltak:

10:05

A szakember kiemeli: folyamatosan keresnek akvizíciós célpontokat, szinte minden pillanatban legalább egy lehetőséget aktívan vizsgálnak, ennek ellenére az elmúlt években nem találtak megfelelő bankot, amit megvehetnének.

10:02

"Mi nem adhatunk diszkontot az önkormányzati hitelállományon, hiszen mi a részvényesek pénzét helyeztük ki, a menedzsment nem mondhatja azt, hogy ezt nem kéri vissza. Ugyanakkor biztosan nagyon kemény tárgyalások lesznek" - válaszolja újságírói kérdésre Bencsik. 

9:58

Az OTP vezérigazgató-helyettese kiemeli: a tranzakciós illeték 160 milliárdja és a 140 milliárdos bankadó évente a teljes bankrendszer tőkéjének 12-13 százalékát teszi ki. Szerinte a jelenlegi helyzetben nem engedhető meg egy tartósan veszteséges bankrendszer. 

9:56

"Született döntés a tranzakciós illeték áthárításáról, ez a hirdetményeinkben meg is jelent a megfelelő jogszabályok szerint" - emeli ki az mfor.hu kérdésére Bencsik. 

9:50

"A hitelezésnek van egy keresleti és egy kínálati oldala. Az OTP jelenleg az új fogyasztási hitelek 53 százalékát finanszírozza, nagyon szívesen adnánk többet is, de nincs rá kereslet. Hasonló a helyzet a lakáshitelezés tekintetében is, ahol egyharmad felett van a bank részesedése az új kihelyezésekben" - mondja Bencsik. Szerinte az új támogatási rendszer, a kamattámogatás miatt a lakáshitelezésben jöhetnek pozitív fejlemények, hiszen ez vonzó kamatszintet tud biztosítani. Ugyanakkor a hitelezés függ a lakosság jövedelmeitől, a reálbérektől, az emberek optimizmusától, ezekben pedig jelenleg kevés pozitív fejlemény mutatkozik.

"Nem attól függ a hitelezési aktivitás, hol van a hitel/betét mutató. Ha lenne valódi kereslet, akkor most is szívesen hiteleznénk" - emeli ki Bencsik. Ezzel gyakorlailag megcágolja Matolcsy múlt heti szavait, melyek szerint jövőre a 110 százalékos hitel/betét arány elérése után kénytelenek lesznek hitelezni a pénzintézetek.

9:45

A kistelepülések adóssága 27 milliárd forint az OTP-nél, ezt fogja az év végéig teljes egészében átvállalni az állam. Bencsik szerint ezen a portfólión az NPL-ráta 0,3 százalékos, így minimális céltartalék-felszabadításra lehet csak számítani. A szakember pozitívnak minősítette az önkormányzati rendszer átalakulásának irányát. Szerinte az önkormányzatok devizakitettségei a bankoknak is komolyabb problémát okozhatnak, ezekről tárgyalni kell.

9:44

A régiós versenytársakhoz képest lényegesen konzervatívabb a bank céltartalékolása, Bencsik szerint "ha nem valósul meg egy stressz forgatókönyv", akkor ebben komoly tartalékok vannak. 

9:40

Minden érintett országban kicsivel jobb külső környezetre számítanak jövőre, Magyarország esetében az idei GDP-visszaesés után Bencsik szerint "legalább stagnálás" jöhet. 

9:34

A vállalati szektor hitelállománya a teljes magyar bankrendszerben tavaly és tavalyelőtt 8-8 százalékkal csökkent, míg az idén eddig 6 százalékos volt a visszaesés. Az OTP esetében már az elmúlt két évben is lényegesen kisebb, 1-2 százalékos volt a visszaesés, idén viszont már 5 százalékos állománynövekedést ért el a pénzintézet. A mikro- és kisvállalati hitelek esetében 9 százalékos volt a növekedés az év első kilenc hónapjában, míg az agrárhitelek állománya 15 százalékkal ugrott meg, jórészt ezek húzták a vállalati szegmenst. 

9:32

Csoportszinten egy negyedév alatt 5 százalékkal növekedett a fogyasztási hitelek összege, az OTP szerint kedvező, hogy már a magyar piacon is kezd beindulni a növekedés, egy százalékkal nőtt az állomány. Ukrajnában egyetlen negyedév alatt 34 százalékos volt a növekedés ebben a szegmensben, de a szlovák fogyasztási hitelek állománya is 12 százalékkal, míg a román 17 százalékkal növekedett. 

9:30

A nettó hitel/betét arány 97 százalék volt, Bencsik szerint nagyjából tíz éve nem volt ilyen alacsony ez az arány. "Nem cél, hogy 100 százalék alá kerüljünk, ez sokkal inkább a működési környezet eredménye" - hangsúlyozza.

9:26

Ukrajna kapcsán Bencsik kiemeli: a fogyasztási hitelek beindulása után az első eredmények jobbak a vártnál, minden adott, hogy hasonló "sikertörténet" legyen az ukrán fogyasztási hitelezés, mint az orosz. 

9:24

"Jelenleg a devizahiteles ügyfelek mintegy 20 százaléka igényelte az árfolyamgátat, ez elmarad a várakozásainktól, azt gondoljuk továbbra is, hogy a fizetési nehézségbe esett ügyfeleken ez a program segíteni tud" - emeli ki a vezérigazgató-helyettes. 

9:22

A külföldi leánybankok egyre nagyobb arányban adják a csoport eredményét, a menedzsment várakozásai szerint ez a tendencia a következő időszakban is folytatódik, erre fognak koncentrálni.

9:21

"Nem csak csoportszinten, hanem minden leánybank esetében bőven teljesítjük a szükséges tőkemegfelelési követelményeket" - emeli ki Bencsik. 

9:18

A vezérigazgató-helyettes kiemeli, hogy jelentősen lassult a portfólióromlás üteme, a 90 napon túli nem teljesítő hitelek aránya 18,8 százalékról 19 százalékra emelkedett, ilyen alacsony ütemű romlásra 2009 második fele óta nem volt példa. 

9:13

A bank működési költségei 9 százalékkal nőttek az első három negyedévben, azonban ennek jelentős része a forint árfolyamának köszönhető, enélkül 5 százalékos volt a költségnövekedés, ami nagyrészt Oroszországhoz kapcsolódik, mivel ott bővítette az OTP leginkább aktivitását - mondja Bencsik. 

9:09

Az OTP tőkehelyzete tovább rajult: a tőkemegfelelési mutató 18,2 százalék, a Core Tier 1-ráta pedig 13,9 százalékos rekordértéket ért el. A csoport likviditási tartaléka 5,8 milliárd eurót ért el szeptember végén. 

9:08

Jó hír a bank számára a magyar piacon a vállalati hitelállomány 5 százalékos növekedése, ezen belül a kkv-hitelek és az agrárhitelek szerepeltek jól. 

9:06

Az első három negyedévben 6 százalékkal visszaeső eredmény oka, hogy a magyar tevékenység eredménye 20 százalékkal csökkent, a külföldi csoporttagok viszont növelték hozzájárulásukat - mondja Bencsik. A magyarországi visszaesés oka a csökkenő kamatmarzs és az állományok csökkenése. 

Háttér

42,5 milliárd forintos konszolidált adózás utáni eredményt ért el a harmadik negyedévben az OTP Bank, ez 21 százalékkal volt magasabb a tavalyi év hasonló időszakánál - jelentette be a cég csütörtök hajnalban a tőzsde honlapján. Ugyanakkor a korrekciós tételek nélkül kimutatott 43 milliárd forintos profit mindössze egy százalékkal volt magasabb a tavalyinál. Márpedig érdemesebb ez utóbbit figyelembe venni, hiszen korábban a jelentős negatív irányú korrekciós tételek miatt a bank is rendre ezt kommunikálta első helyen.

Az év első kilenc hónapjában 484,3 milliárd forintos nettó kamatbevétel mellett 123,7 milliárd forintos korrigált eredményt tudott felmutatni a pénzintézet, ez 6 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyi év hasonló időszakánál.

Rossz hír, hogy továbbra sem állt meg a portfólió romlása, a június végi 18,8 százalékról 19 százalékra emelkedett a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya. Jó hír viszont, hogy ez a válság kezdete óta mért legkisebb negyedéves növekedés volt a rátában, vagyis talán lassan megállhat a romlás.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!