3p

Jelentős mértékben visszaestek a vezető amerikai részvényindexek szerdán, miután a vártnál lényegesen gyengébb munkaerőpiaci adat jelent meg, az Intel pedig a gyenge üzleti környezetre figyelmeztetett. A mutatók az utóbbi egy hónap legnagyobb esését produkálták, mindhárom vezető index több mint 2,5 százalékot bukott.

A szerda délután megjelent kiábrándító makroadatok után az Intel a gyenge üzleti környezetre figyelmeztetett, amiből a befektetők egy része arra következtetett, hogy a technológiai vállalat a korábban vártnál gyengébb eredményekre számít idén. Az olajár zuhanása sem mentette meg a részvénypiacokat a komoly eséstől, mindhárom vezető index több mint 2,5 százalékot veszített.

A Dow Jones ipari index 2,72 százalékkal esett vissza, így 8769 ponton zárta a kereskedést. A Standard & Poor's 500 3 százalékkal zárt keddi értéke alatt, utoljára december elején bukott ennél nagyobbat a mutató. A technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 3,23 százalékkal gyengült, elsősorban az Intel gyengülése húzta vissza a szektort.

Az Intel szerdán jelentette be, hogy tavalyi negyedik negyedéves eredménye a korábban vártnál nagyobb mértékben, 23 százalékkal eshet vissza. November óta ez volt a processzorgyártó második profitfigyelmeztetése, a vállalat részvényei 6 százalékkal gyengültek a piacon a bejelentés után. További vállalati hírek is sújtották a tőzsdét: az Alcoa szintén szerdán számolt be arról, hogy 18 százalékkal csökkenti termelését és dolgozóinak 13 százalékától megválik.

A vállalati hírek mellett csak erősítette a pesszimizmust, hogy a vártnál lényegesen gyengébb munkaerőpiaci adatok jelentek meg szerdán. Az ADP index szerint decemberben 693 ezer ember veszítette el munkahelyét az Egyesült Államokban, ráadásul ez nem tartalmazza a közszféra elbocsátásait. A múlt havi munkanélküliségi adatok pénteken jelennek meg, a most közölt számok alapján könnyen elképzelhető, hogy 7 százalék fölé kúszik a munkanélküliek aránya.


A rossz hírek ellenére a befektetők egy része nincs elkeseredve, hiszen az év első kereskedési napjain tapasztalt rally után várható volt, hogy előbb-utóbb megtörik az emelkedés, és korrigálnak a piacok. Az elemzők többsége úgy véli, hogy a jövőben fel kell készülni arra, hogy további gyenge makroadatok jönnek majd az amerikai gazdasággal kapcsolatban.

Az olaj ára a New York-i kereskedés végére 12 százalékkal esett vissza, 42,63 dollárt kellett fizetni egy hordó nyersanyagért a nap végén. Egy hét folyamatos áremelkedés után annak volt köszönhető a meredek visszaesés, hogy az amerikai hatóságok szerdán közölték a múlt heti olajkészletek alakulását, a készletek pedig a vártnál lényegesen nagyobbak voltak.

A pénzügyi szektor cégei a várható további bizonytalanság miatt veszítettek értékükből: a JP Morgan 6 százalékkal lett olcsóbb a nap végére, míg a Morgan Stanley 7,6 százalékot bukott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!