3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hullámzó hét után pénteken jelentősen erősödtek a vezető amerikai indexek az inflációs adatok és a csökkenő olajár hatására. A Dow Jones index 1,37 százalékot javított a hét utolsó napján.

A múlt hét jórészt az inflációs félelmek jegyében telt a tengerentúlon, a kamatemelési kilátások és a magas olajárak miatt a befektetők egész héten bizonytalanok voltak. Pénteken aztán csökkent az olajár és kedvező inflációs adatok jelentek meg, ez pozitív hangulatot vitt a piacra.

A Dow Jones ipari index pénteken 1,37 százalékkal erősödött, 12 307 ponton zárta a napot, de a többi jelentős mutató is javítani tudott. A Standard & Poor's 1,5 százalékkal emelkedett, a Nasdaq pedig 2,09 százalékkal zárt csütörtöki értéke felett. A múlt hetet a Dow 0,8 százalékos emelkedéssel abszolválta, a Standard & Poor's 0,05 százalékkal visszacsúszott, a Nasdaq pedig 0,81 százalékot veszített.

A hét utolsó kereskedési napján kedvező hírek láttak napvilágot, melyek arra utaltak, hogy a Fed képes lesz a gazdaság növekedése és az inflációs nyomás megfékezése között lavírozni. Ráadásul a dollár árfolyama is erősödött a hét végén, ez pedig kedvező volt az olajárakra nézve, mivel a gyenge dollár is hozzájárula nyersanyag árának emelkedéséhez.

Májusban 0,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban - derül ki a pénteken közölt inflációs adatokból. Ez egy kicsivel magasabb a 0,5 százalékos várakozásnál. A maginfláció szintje viszont a vártnak megfelelően alakult, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított fogyasztói árak 0,2 százalékkal nőttek a múlt hónapban, éves szinten pedig 2,3 százalékos volt az áremelkedés.

Az infláció szintje ezzel tavaly november óta a legmagasabb szintjét érte el havi szinten, de a maginfláció kedvező adatai azt mutatják, hogy csak a tartósan magas olaj- és élelmiszerárak miatt nőttek ilyen ütemben az árak. Persze ez sem kedvező az amerikai gazdaság számára, de ez a kisebbik gond. A múlt héten jelentek meg a kiskereskedelmi forgalom múlt havi adatai is, melyek visszaesést mutattak, de alapvetően nem okoztak nagy riadalmat. Ez azért fontos, mert az amerikai gazdaság kétharmadát a lakossági kiadások adják.

Az olaj ára is csökkent pénteken, ez tovább erősítette a befektetők bizalmát. Egy hordó nyersolaj 134,86 dollárba került a kereskedés végén, ami 1,88 dollárral alacsonyabb a csütörtöki árnál.

A hét végén megjelenő pozitív hírek ellenére az elemzők felhívták arra a figyelmet, hogy az amerikai pénzügyi szektor továbbra is bizonytalan, a pénzintézetektől érkező esetleges negatív hírekre még mindig érzékenyen reagál a piac.

A vezető ázsiai indexek ma reggel szinte kivétel nélkül jelentős erősödést produkáltak az Amerikából érkező kedvező hírek hatására. A japán Nikkei 225 index 2,72 százalékot javított, a hongkongi Hang Seng 2,7 százalékkal erősödött, a Shanghai Composite viszotn csak minimális mértékben, 0,13 százalékkal tudott javulni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!