A múlt hét jórészt az inflációs félelmek jegyében telt a tengerentúlon, a kamatemelési kilátások és a magas olajárak miatt a befektetők egész héten bizonytalanok voltak. Pénteken aztán csökkent az olajár és kedvező inflációs adatok jelentek meg, ez pozitív hangulatot vitt a piacra.
A Dow Jones ipari index pénteken 1,37 százalékkal erősödött, 12 307 ponton zárta a napot, de a többi jelentős mutató is javítani tudott. A Standard & Poor's 1,5 százalékkal emelkedett, a Nasdaq pedig 2,09 százalékkal zárt csütörtöki értéke felett. A múlt hetet a Dow 0,8 százalékos emelkedéssel abszolválta, a Standard & Poor's 0,05 százalékkal visszacsúszott, a Nasdaq pedig 0,81 százalékot veszített.
A hét utolsó kereskedési napján kedvező hírek láttak napvilágot, melyek arra utaltak, hogy a Fed képes lesz a gazdaság növekedése és az inflációs nyomás megfékezése között lavírozni. Ráadásul a dollár árfolyama is erősödött a hét végén, ez pedig kedvező volt az olajárakra nézve, mivel a gyenge dollár is hozzájárula nyersanyag árának emelkedéséhez.
Májusban 0,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban - derül ki a pénteken közölt inflációs adatokból. Ez egy kicsivel magasabb a 0,5 százalékos várakozásnál. A maginfláció szintje viszont a vártnak megfelelően alakult, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított fogyasztói árak 0,2 százalékkal nőttek a múlt hónapban, éves szinten pedig 2,3 százalékos volt az áremelkedés.
Az infláció szintje ezzel tavaly november óta a legmagasabb szintjét érte el havi szinten, de a maginfláció kedvező adatai azt mutatják, hogy csak a tartósan magas olaj- és élelmiszerárak miatt nőttek ilyen ütemben az árak. Persze ez sem kedvező az amerikai gazdaság számára, de ez a kisebbik gond. A múlt héten jelentek meg a kiskereskedelmi forgalom múlt havi adatai is, melyek visszaesést mutattak, de alapvetően nem okoztak nagy riadalmat. Ez azért fontos, mert az amerikai gazdaság kétharmadát a lakossági kiadások adják.
Az olaj ára is csökkent pénteken, ez tovább erősítette a befektetők bizalmát. Egy hordó nyersolaj 134,86 dollárba került a kereskedés végén, ami 1,88 dollárral alacsonyabb a csütörtöki árnál.
A hét végén megjelenő pozitív hírek ellenére az elemzők felhívták arra a figyelmet, hogy az amerikai pénzügyi szektor továbbra is bizonytalan, a pénzintézetektől érkező esetleges negatív hírekre még mindig érzékenyen reagál a piac.
A vezető ázsiai indexek ma reggel szinte kivétel nélkül jelentős erősödést produkáltak az Amerikából érkező kedvező hírek hatására. A japán Nikkei 225 index 2,72 százalékot javított, a hongkongi Hang Seng 2,7 százalékkal erősödött, a Shanghai Composite viszotn csak minimális mértékben, 0,13 százalékkal tudott javulni.