4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokan azt gondolják, hogy a társasházi áthallás újkori probléma, azonban jóval korábban épült, használt lakások esetén is számos esetben fennáll az a bosszantó jelenség, miszerint változó hangminőségben, de folyamatosan követhető az alattunk, mellettünk, felettünk lakó magánélete, még akkor is, ha nem feltétlenül vagyunk rá kíváncsiak.

Noha az építésügyi szabvány tartalmaz különféle határértékeket az áthallás mértékével kapcsolatban, a gyakorlatban mégis sokszor előfordul, hogy hajnali 2-kor egy kiadós családi veszekedésre, bútortologatásra, tüsszentésre ébredünk fel, nem beszélve a kicsit is hangosabban hallgatott tv, vagy zenei műsor átszűrődő hangjairól. Szakértők szerint ugyan léteznek utólagos megoldások, melyek segítenek, de ha eredendően szúrták el az építkezésen ezt a területet, teljes zajmentesítést már nem minden esetben lehet elérni.

Nappali, mint hangosbemondó

Krisztina sokáig dolgozott, gyűjtögetett, mire megvásárolhatta álmai otthonát – az mindenesetre biztos, hogy az első éjszaka és reggel után arra gondolt, vajon álmodik-e, vagy már ébren van. „Az egész este kezdődött, amikor gyakorlatilag 5.1-es hangminőségben élvezhettem felülről a zenés-táncos tv-műsort. Később volt egy kis bútortologatás, ugrálás, csapkodás, de ezt betudtam annak, hogy üresek még a lakások, jobban terjed a hang. Reggel hatkor azonban megdöbbenve ébredtem a rádió reggeli híreire. A hibásan bekötött szagelszívó, illetve a szellőzőrendszer mintegy hangosbemondóként sugározta a friss tudnivalókat. Elszakad a cérna, és felmentem. Meglepetésemre nagyon elnézést kértek, és megmutatták, hogy ők teljesen normális hangerőn hallgatják a tv-t rádiót. Ekkor kezdtünk el gondolkodni, mit lehetne tenni”.

Amennyiben a hangszigetelés hibás, lehetőség van – mint ahogy erre már voltak is példák – előbb a hiba kijavítását kérni, amennyiben ez nem megy, ügyvéddel és türelemmel felszerelkezve neki lehet állni kártérítés, vagy a lakás visszavásárlásának követeléséhez. A folyamat sem rövid, sem egyszerű nem lesz, különféle szakértők fognak érkezni a lakásba, nem olcsón, de egyes esetekben végül bekövetkezhet a várt siker – bár ettől még nem biztos, hogy csend lesz.

Bonyolultabb a dolog használt lakás esetén, ott ugyanis az építtető – ha még felkutatható – ennyi év után már aligha kötelezhető bármire, és az eladón sem igen lehet behajtani ilyen jellegű kártérítést. Előzzük meg a bajt azzal, hogy körültekintőek vagyunk: érdemes a legzajosabb, esti órákban is megnézni a lakást, és hallgatózni.

Megoldás van, de nem olcsó

Ha már megvan a baj, viszont költözni nem szeretnénk, okos enged alapon érdemes valamilyen zajvédelmet telepíteni a lakásba, különösen akkor, ha az áthallás valóban konstrukciós okok miatt áll fenn, tehát nem egy egész nap házimozit bömböltető szomszéddal állunk szemben – ilyen esetben megoldás lehet a birtokvédelem kérése az Önkormányzatnál.

Először is érdemes kihívni a lakásba egy szakértőt, aki meg tudja állapítani, hogy pontosan honnan jön a zaj, annak mi a típusa (pl. testhang, lépéshang), valószínűleg mi áll a hátterében, és hogyan lehetne orvosolni? Léteznek ugyan hangszigetelő tapéták és padlószőnyegek, de ezek nem minden esetben nyújthatnak megoldást.

Általában álmennyezet, álfal szokott lenni a leginkább kivitelezhető gyógymód, ez azonban helyet és teret vesz el a lakásból, az egyik erre szakosodott cég tájékoztatója szerint például egy fal esetén 7-9 centiméter is lehet a területveszteség. Ha már belekezdünk a hangszigetelésbe, fontos, hogy minden lehetséges zajforrást azonosítsunk, és lehetőleg egy füst alatt igyekezzünk felszámolni őket.


Segíthet a nyílászárócsere is

Jó néhány esetben zavaró a lépcsőház felől beáramló zaj (lift, lakótársak közlekedése), illetve az utcáról érkező zajok – ezek ellen modern nyílászárók vásárlásával ma már viszonylag hatékonyan védekezhetünk. Enyhébb esetben egy nagy, süppedős szőnyeg, vagy éppen egy jól elhelyezett szekrénysor is meg tudja oldani a problémát, szerencsénk van, ha ennyivel megúszható. Sokszor kiváló megoldás az álmennyezet is, ez azonban az alacsony belmagasságú ingatlanok esetében csak meglehetősen körülményesen kivitelezhető.

Áthallás esetén a probléma (részleges) felszámolásáig megkérhetjük szomszédainkat, hogy – ésszerű mértékig – próbálják csökkenteni az általuk kibocsájtott zajokat, de természetesen senkitől sem várható el, hogy lábujjhegyen járjon a lakásban, csak és kizárólag napközben 15-17 óra között mosson, és legyen tekintettel arra, hogy három műszakban dolgozunk, vagy éppen kisbabánk van. Soha ne felejtsük el ilyenkor, hogy minket valószínűleg ugyanúgy hallanak...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!