A világ legnagyobb olajszállítója azt tervezi, hogy a közeljövőben kidolgoznak valamilyen módszert, mellyel nagyobb ráhatásuk lehet a nyersanyag világpiaci árára. Az egyik lehetséges megoldás az úgynevezett tartalék mezők fejlesztése lenne, ennek segítségével néhány órán belül jelentősen növelhetnék vagy csökkenthetnék a kitermelést annak érdekében, hogy a kívánt árat elérjék. Az ötleteket az OPEC decemberi algériai ülésén terjeszti elő az orosz képviselő.
"Az olajárak meghatározásánál be kell vezetni az Oroszország-faktort, és talán nem csak egy ilyen faktornak kéne lennie" - nyilatkozta Szergei Shmatko orosz energiaügyi miniszter. A miniszter jelenleg egyhetes körúton vesz részt Dimitrij Medvegyev elnökkel, ennek egyik állomásán nyilatkozott az újságíróknak.
A legutóbbi adatok szerint Oroszországban csökkent az olajkitermelés, a világ második legjelentősebb olajtermelő országában erre egy évtizede nem volt példa. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy túl magasak a kitermelés költségei, sok cég nem vállalkozik arra, hogy újabb mezőket fedezzen fel a magas költségek miatt. A kormány már ígéretet tett arra, hogy csökkenti a kitermelést terhelő adókat, különösen azokban a régiókban támogatnák a termelést, ahol eddig kevesebb olajat hoztak fel a föld alól.
Közben viszont az olajár volatilitása egyre nehezebbé teszi a cégeknek, hogy előre tervezzenek a kitermelési költségeket illetően. Az Ural nyersolaj ára 30 százalékkal esett a július elején tapasztalt csúcspont óta. Az energiaügyi miniszter most többek között ezért szorgalmazza, hogy nagyobb hatásuk legyen az árfolyam alakulására, mesterségesen beavatkozhassanak hasonló esetekben.
Korábban Shmatko azt nyilatkozta, hogy az ország számára az egyik legfontosabb prioritás az együttműködés az OPEC-tagokkal, ezért a mostani terveiket is meg fogják vitatni a nemzetközi szervezet következő ülésén.