3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen gyengültek hétfő reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a múlt hét végén a vártnál gyengébb adatok jelentek meg az amerikai feldolgozóiparról és az ingatlanpiacról. Emellett az erős jen sem kedvez a régió exportra termelő vállalatainak, hiszen így jelentős veszteségeket kell elszenvedniük a devizaátváltás miatt.

Jelentősen gyengültek hétfő reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a múlt hét végén a vártnál gyengébb adatok jelentek meg az amerikai feldolgozóiparról és az ingatlanpiacról. Emellett az erős jen sem kedvez a régió exportra termelő vállalatainak, hiszen így jelentős veszteségeket kell elszenvedniük a devizaátváltás miatt.

Majdnem 10 000 pont alá húzták hétfő reggel a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexét, végül nem sokkal a zárás előtt 10 002 ponton állt a mutató, ami 2,57 százalékkal volt gyengébb a pénteki értéknél. A hátralevő percekben persze könnyen elképzelhető még, hogy a lélektani szint alá esik az index. A többi vezető index sem büszkélkedhetett sokkal jobb teljesítménnyel: a hongkongi Hang Seng 1,66 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite pedig 0,62 százalékot bukott. 0,84 százalékot veszített értékéből a dél-koreai Kospi, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,83 százalékkal pénteki szintje alatt állt.

Két fő oka volt a jelentős esésnek az ázsiai piacokon: egyrészt a jen kilenc hónapos csúcsra erősödött a dollárral szemben, ami nem kedvezett az exportra termelő japán cégeknek, ezért is volt törvényszerű, hogy a Nikkei lett a nap vesztese. A japán exportőrök a jen erősödése miatt jelentős profittól esnek el a devizaátváltás miatt, ráadásul kevésbé tudnak versenyképesek lenni az amerikai piacon.

A másik ok pedig a múlt hét végén az Egyesült Államokban megjelent gyenge makroadatokban keresendő: a feldolgozóipar és az ingatlanpiac vártnál rosszabb adatai ismét elbizonytalanították a befektetőket az amerikai gazdaság talpra állásával kapcsolatban.


Néhány elemző a gyenge adatok láttán máris arra hívja fel a figyelmet, hogy az amerikai gazdaság kilábalása nem halad olyan ütemben, mint amire korábban számítani lehetett. A múlt hét legnagyobb negatív meglepetését a tartós fogyasztási cikkek rendelésállományának 2,4 százalékos visszaesése okozta, de az új lakás értékesítések is meglepetésre csökkentek.

Mindezek mellett persze az is közrejátszott az ázsiai tőzsdék gyenge teljesítményében, hogy a múlt hét utolsó napjaiban már szinte minden nemzetközi piacon a lendület kifulladását lehetett érzékelni. Csütörtökön és pénteken már a Wall Street sem tudott erősödni, a jelek szerint a piacok kezdenek rájönni, hogy túl korai volt még az optimizmus a gazdasággal kapcsolatban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!