4p

Sűrű hetünk lesz a makroadatok szempontjából, ráadásul a héten elkezdődik a gyorsjelentési szezon is a tengerentúlon, kiderül, hogy az utóbbi hetek profitfigyelmeztetései mennyire voltak reálisak. Európában az EKB-kamatdöntés lesz a hét legfontosabb eseménye, míg itthon a csütörtökön megjelenő inflációs adatokra érdemes figyelni.

Fontos adatok jelennek meg a héten világszerte, ráadásul Amerikában elkezdődik a gyorsjelentési szezon, sorban jönnek majd a negyedik negyedéves eredmények a vállalatoktól. Itthon is több fontos adatot közöl a KSH a napokban, az Egyesült Államokban pedig kiskereskedelmi és inflációs adatok is megjelennek.

A hétfői nap még viszonylag csendesen telhet a piacon, ugyanis még nem indul meg az adatdömping a hét elején. Napközben beszédet mond Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, akinek szavaiból következtetni lehet majd a jegybank csütörtöki kamatdöntésére is. Amerikában aztán a hétfői piaczárás után már megjelennek az első vállalati jelentések, melyek hatással lehetnek a keddi kereskedésre. A hét első napján az Alcoa közli negyedik negyedéves számait, a világ legnagyobb alumíniumgyártója hagyományosan az elsők között szokott jelenteni.


Kedden Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is közlik a kereskedelmi egyenlegek múlt havi alakulását, de ezek mellett is megjelenik néhány fontos adat. Amerikában novemberben -57,19 milliárd dolláron állt a kereskedelmi egyenleg, ez tovább romolhatott az év utolsó hónapjában. Napközben Ben Bernanke Fed-elnök mond beszédet Londonban, erre szintén figyelnek a piaci szereplők. A nap második felében közlik az ABC és a Washington Post közös fogyasztói bizalmi indexének alakulását, a mutató a múlt hónapban -51 ponton állt.

A szerdai kereskedelem az amerikai kiskereskedelem jegyében telhet, ugyanis a nap második felében jelennek meg a tengerentúlon a decemberi adatok a forgalmat illetően. Novemberben 1,8 százalékos visszaesés volt tapasztalható a kiskereskedelemben, a mostani statisztikák után végleg kiderül, milyen volt a karácsonyi szezon az üzletek számára. Az előzetes adatok alapján további kiábrándító hírekre lehet számítani, a tömeges elbocsátások tovább csökkenthetik az emberek vásárlókedvét. Szerdán este jelenik meg a Fed Bézs Könyve, melyben az amerikai jegybank a gazdaság helyzetét elemzi minden hónapban. A befektetők mindig kiemelten figyelnek a központi bank véleményére.

A csütörtöki nap lesz talán a legmozgalmasabb a héten. itthon reggel közli a KSH a decemberi inflációs adatokat, illetve a 2008-as számokat. Ezzel egyidőben a magyar ipar novemberi teljesítményéről is képet kaphatunk. Ez a két adat akár jelentősen is elmozdíthatja a forint árfolyamát, a múlt heti meredek gyengülés után most kiemelten fontosak a piac számára.

Csütörtökön dönt a kamatról az Európai Központi Bank, a várakozások szerint tovább csökkenhet a 2,5 százalékos ráta, mivel a jegybank várhatóan így próbálja majd felpörgetni a gazdaságot. A döntés után sajtótájékoztatót tart Jean-Claude Trichet, az elnök szavaiból következtetni lehet majd a jegybank további stratégiájára. Szintén csütörtökön közlik a munkanélküliségi adatokat az eurózónában, várhatóan tovább csökkent a novemberben tapasztalt 2,1 százalékos infláció.

A tengerentúlon is megjelenik néhány fontos adat csütörtökön. Elsősorban a termelői árindexek alakulására és a philadelphiai Fed feldolgozóipari indexért figyelnek a szereplők. A vállalati jelentések közül az Intelt érdemes kiemelni csütörtökön, bár a cég csak a piaczárás után közli negyedik negyedéves eredményeit, így azok vélhetően már csak a pénteki kereskedésre lesznek hatással.


A hét utolsó napján itthon az építőiparral kapcsolatos novemberi statisztikákat közli a statisztikai hivatal, a nemzetközi piacokon azonban fontosabb adatok jönnek. Magyar idő szerint délután fél háromkor jelennek majd meg az Egyesült Államok inflációs adatai. Novemberben havi szinten 1,7 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, ez várhatóan decemberben is folytatódott az olajár további esése miatt. Szintén pénteken kaphatunk képet az amerikai ipar decemberi teljesítményéről, valamint akkor jelenik majd meg a Reuters és a Michigani Egyetem közös fogyasztói hangulatindexe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!