3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Délután az Amerikából érkező pozitív hírek hatására indult felfelé a BUX index, mely végül 1,13 százalékos pluszban zárta a napot.

A nap első felében nem volt nagy mozgás a piacon, tegnapi értéke körül oldalazott a BUX. Délután a vártnál jobb amerikai GDP-adat és a chicago-i BMI alakulása megfozta a befektetők kedvét, végül több mint 250 pontos emelkedés után 22 582 ponton zárt a BUX. A 12,2 milliárd forintos napi részvényforgalom kimondottan alacsonynak számít, de ez már nem meglepő az elmúlt hetek után.

A vezető részvények mindegyike drágulni tudott ma (ilyen is rég fordult elő). A Mol 0,33 százalékos erősödés után 23 100 forinton fejezte be a kereskedést, az OTP pedig 1,46 százalékot javítva 6950 forintig ment fel. Több mint 2 százalékkal emelkedett a Magyar Telekom árfolyama, a távközlési papírok 863 forinton álltak a nap végén.

A gyógyszerrészvények közül az Egis teljesített jobban: 4,36 százalékkal erősödött a végére, míg a Richter 1,18 százalékkal ért többet, mint tegnap.

Ma délután közölték az Egyesült Államokban az első negyedéves gazdasági növekedés becsült adatát, mely a várt 0,4-0,5 százalékos bővülés helyett 0,6 százalékos javulást mutatott. A tavalyi negyedik negyedéves adat szintén 0,6 százalék lett, tehát a számok azt mutatják, hogy nem lassult az amerikai gazdaság.

Szintén ma délután jelent meg a chicago-i beszerzési menedzser index értéke, mely a várt 48 pont helyett 48,3 ponton állt áprilisban, mindez azt jelenti, hogy a várt 0,2 pontos csökkenés helyett 0,1 pontos növekedést regisztráltak a tengerentúli statisztikusok.

Ma este negyed kilenckor sok múlik még a Fed kamatdöntésén, ez akár meghatározhatja az indexek irányát a következő két napra, az amerikai és európai tőzsdék ugyanis nem lesznek zárva a hét hátralevő részében. Az elemzők újabb negyed százalékpontos csökkentést várnak a jegybanktól, ettől eltérő adat megbolygathatná a piacot. Bár valószínűnek tűnik a 25 bázispontos kamatvágás, de annak indoklása sem mindegy, a döntés utáni reakciókra is figyelnek a befektetők.

A vezető nyugat-európai indexek szintén kora délután jöttek vissza a mínuszból az Amerikából érkező hírek hatására. A magyar piac zárásakor a CAC 40 0,47 százalékos pluszban volt, az FTSE 0,29 százalékkal állt tegnapi értéke felett, míg a DAX 0,98 százalékot javított a nap második felére.

Az amerikai részvényindexek is pluszban kezdték a mai kereskedést, az első néhány óra után a Dow Jones 0,73 százalékkal állt magasabban, mint tegnap délután, a Standard & Poor's 0,49 százalékos pluszban volt, a Nasdaq pedig 0,71 százalékkal kúszott feljebb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!