A Reuters szerint a kijelentés esetleg azt jelenti, hogy kikerülhetnek a líbiai olajpiacról azok az országok, illetve cégeik, amelyek ellenezték a Moamer Kadhafi vezette ország elleni komolyabb szankciókat, vagy inkább a tárgyalásokat szorgalmazták a népfelkelők és a kormány között.
A háború előtt mintegy 75 kínai cég működött Líbiában 36 ezer embert foglalkoztatva 50 tervben. Az orosz olajvállalatok közül a Gazprom Neft és a Tatneft többmilliárd dollár értékű beruházást folytatott. A líbiai piacon jelen volt a brazil Petrobras és az Odebrecht építőipari cég. Aram Shegunts, az orosz-líbiai üzleti tanács főtitkára a Reutersnak azt mondta, hogy "Oroszország számára teljesen elveszett Líbia. Cégeink mindent elvesztettek, mivel a NATO megakadályozza majd, hogy üzleteljenek Líbiában."
A Líbiában legnagyobb külföldi olajcég, az olasz ENI elnöke, Giuseppe Recchi hétfőn úgy vélte, hogy még a tél beállta előtt megindul a líbiai olaj- és gázexport. A kijelentésre az ENI árfolyama 7 százalék pluszban is állt a milánói értéktőzsdén. A Líbiában ugyancsak jelen levő osztrák OMV és a francia Total 3-5 százalékkal drágult, és a trendet követték az észak-afrikai országban érdekeltségekkel rendelkező amerikai olajipari cégek papírjai is. Franco Frattini olasz külügyminiszter hétfőn arról tett bejelentést, hogy az ENI szakértői Líbia keleti felében tartózkodnak, hogy felmérjék, mikor indulhat újra az ottani termelés.
Az OMV szóvivője, Sven Pusswald azt mondta hétfőn, hogy szorosan nyomon követik a líbiai eseményeket, de még túl korai lenne arról beszélni, hogy a cég mikor indíthatná újra a termelést az országban. A szóvivő szerint "nem tudni, hogy az elmúlt hat hónapban milyen károk keletkeztek az olajipari létesítményekben, és hogy meddig tart majd a helyreállítás, de minden bizonnyal hónapok telnek el, amíg megkezdődhet a kőolaj felszínre hozása". Az OMV napi 33 ezer hordó kőolajat bányászott Líbiában, ami a cég teljes termelésének közel 10 százaléka.
A Kadhafi-kormánynak májusban hátat fordító Sukri Ganem olajügyi miniszter hétfőn úgy vélte, hogy a líbiai olajtermelés egy része néhány hónapon belül újraindulhat, de a háború előtti napi mintegy 1,6 millió hordós termelés eléréséhez szerinte 18 hónapra lesz szükség.
MTI