8456 ponton fejezte be a kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,05 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értéknél. A hongkongi Hang Seng a nap második felében 0,6 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, a Shanghai Composite pedig 0,25 százalékos lecsorgást mutatott. A tegnapi szünnap után ma nagyot esett a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, mely 3,59 százalékkal zárt múlt pénteki értéke alatt, a tajvani piacon viszont 0,48 százalékos emelkedés volt tapasztalható.
A hétfőn kezdődött gyengülés oka az volt, hogy a görög kormány a hétvégén hivatalosan is beismerte, hogy nem fogja tudni tartani az idei és a jövő évi hiánycélokat. A befektetők pedig attól tartanak, hogy emiatt nem jut hozzá a nemzetközi mentőcsomag következő részletéhez, és október közepén fizetésképtelenné válik. Hétfő este Jean-Claude Juncker, az EU pénzügyminisztereinek vezetője próbálta nyugtatni a piacokat azzal a nyilatkozatával, mely szerint Brüsszel mindent megtesz, hogy elkerülje a görög csődöt.
Ázsiában egyelőre a többség azt találgatja, hogy az európai adósságválság elhúzódása milyen hatással lesz a régió bankjaira. A közvetlen hatás ugyan kicsi, azonban az elemzők szerint ha befagynak a bankközi források, azt az ázsiai pénzintézetek is megérzik. Főleg azok lehetnek bajban, akiknek rövidtávon finanszírozásra van szükségük, ez pedig elsősorban a koreai bankrendszer jelenleg.
Nagyrészt ennek volt köszönhető, hogy Szöulban a Hana Financial Group 5,6 százalékot esett a nap végére, míg a Woori Finance Holdingd 4,58 százalékkal lett olcsóbb. A többi ázsiai piacon is a bankokat ütötték leginkább: Tokióban a Nomura 2,56 százalékot veszített értékéből, a Mitsubishi UFJ pedig 3,78 százalékos mínuszban zárta a napot. Hongkongban a China Merchants Bank 3,79 százalékot veszített értékéből.
mfor.hu