4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A svájci frank hitelesek adósmentése közben egyre több szó esik a bérlakások fontosságáról, illetve az ezek építését támogatni hivatott programok szükségességéről. Bár az utóbbi egy évben számos terv és ígéret elhangzott a béringatlanokkal kapcsolatban, az egyik legfontosabb dologról mintha elfeledkeztek volna az illetékesek.

Rossz nyelvek szerint Dunát lehetne rekeszteni a rendszerváltás óta különféle sajtótájékoztatókon, közleményekben, parlamenti felszólalásokban bejelentett, majd soha meg nem valósult bérlakás-koncepciókkal – azt csak remélni merik a megkérdezett elemzők, hogy ezúttal valamivel több fog történni, noha az előfeltételek nem teljesen ideálisak.

Ki épít és miből?

A gazdasági válság 2008-as begyűrűzéséig a bérlakás-téma a hazai ingatlanpiacon egyfajta fantasztikumként működött: állami lakásépítés egyáltalán nem volt, a gyors megtérülésre éhes építési vállalkozóknak pedig eszük ágában sem volt bérházakat építeni, mikor a vevők a nulla beugrós hitelek bűvöletében bizonyos lakóparkok esetén szinte egymás kezéből tépték ki a kilincset. Természetes, hogy az akkori piaci helyzetben egyelten beruházó sem óhajtotta évtizedekig üzemeltetni a felhúzott épületet (különösen azok az építtetők nem, akik a lakások gyors eladása után jogutód nélkül eltűntek/megszűntek).

Mivel az ingatlanpiac az utóbbi időszakban alaposan átrendeződött, és nem úgy tűnik, hogy Magyarországon a következő néhány évben óriási lakásvásárlási boom indulna be, az ingatlanszakmában terjedő hírek alapján úgy hallani, ma már lennének vállalkozók bérlakások kivitelezésére és üzemeltetésére, természetesen megfelelő mértékű állami támogatással. A konstrukció nem teljesen idegen a hazai ingatlanpiactól, önkormányzati támogatással itt-ott felhúztak ilyen épületeket, ám ezek mindössze néhány száz családnak kínálnak megoldást.

Kinek kell egyáltalán?

Végigtekintve az elmúlt évek eseményein, úgy tűnik, a bérlakásépítések szinte teljes hazai szünetelését három dolog eredményezte: a pénzhiány, a beruházók érdektelensége, illetve a potenciális bérlők hiánya. Ezen hatások az aktuális, külső gazdasági környezet állapotától függően hol egymást váltva, hol egymással párhuzamosan álltak fenn – tény azonban, hogy az egyik is elegendő ahhoz, hogy bármilyen bérlakás-koncepciónak keresztbe tegyen.

Régi mondás ugyanis a piacon, hogy a magyar ember mindenek felettinek tekinti a saját tulajdonú ingatlant - ez a gondolkodás több, szociológiai kutatás szerint is egyik oka a hazai munkaerő röghöz kötöttségének. A rossz emlékű "tanácsi" lakások korszakát ismerők aligha lennének visszakényszeríthetők egy hasonló konstrukcióba (nem mellesleg, többségük szinte fillérekért vehette meg a rendszerváltáskor addigi bérleményét), másrészt generációk óta közös az egyetértés abban, hogy csak a saját lakás az, ami biztos.

Talán a válság előtti önerő nélküli lakáshitelek, talán a régi rossz emlékek, talán a meglévő önkormányzati bérlakáshoz való igen nehéz hozzájutási lehetőségek is okozták, hogy sokáig érdektelenek, bizalmatlanok voltak a hazai piaci szereplők a bérlakásokkal kapcsolatban, bár Nyugat-Európa egyes országaiban jól működik a konstrukció, egyes városokban a magántulajdonú lakások aránya mindössze 40-50%.

Árban biztosan megérné

Bérlakás-ügyben nincs igazán jó megoldás – vélik az mfor.hu által megkérdezett elemzők – túl olcsón nem éri meg senkinek ezeket kiadni és üzemeltetni, a reális ár viszont már megközelítheti egy saját lakás havi törlesztőjét – azaz vagy beruházó, vagy bérlő nem lesz, a zsebébe pedig az államnak kell majd nyúlnia.

Ha azonban jelenlegi, jórészt az önkormányzatok által meghatározott árszínvonal marad a piacon, az sokak lakhatási problémáját oldja meg, de újra felveti a kérdést, hogy melyik beruházó lesz az, akinek megéri majd mondjuk egy 60 négyzetméteres lakást havi 25-30.000 forintért elérhetővé tenni, amennyiért a kiadó lakások piacán valami ilyesmit lehet csak bérelni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!