A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1 ponttal csökkent, és 12019 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1 ponttal növekedett, és a hetet 2627 ponton fejezte be. Az S&P 500-as mutató a csütörtöki értékén, 1244 ponton állt a záráskor.
Az európai adósságválság fogta vissza a pénteki szárnyalást, pedig a nap eleje kifejezetten jól indult. A nyitás előtt látott napvilágot az a hír, hogy 2 éves mélypontra, 8,6 százalékra esett a munkanélküliségi ráta az USA-ban novemberben az októberi 9 százalékról. A ráta lényegesen jobb a vártnál, hiszen elemzők előzetesen stagnálásra számítottak. A novemberben újonnan létrejött 120 ezer, nem mezőgazdasági munkahely a vártnak megfelelő. A magánszektor 140 ezerrel több embert foglalkoztatott, amiből a kiskereskedelem 50 ezret tett ki. A kormányzati szektorban ugyanakkor 20 ezer embertől váltak meg.
Az egy százalékos pluszban induló kereskedés azt követően került lejtőre, hogy Angela Merkel a német parlamentben elmondott beszédében további pénzügyi integrációt sürgetett az adósságválság érdekében. Mint elemzők megállapították, a beszéd ismét rávilágított arra a tényre, hogy a helyzet megoldás még hosszas és fájdalmas lehet.
A délután folyamán pozitív fejlemények is voltak Európában, hiszen az EKB azt közölte, hogy 270 milliárd dollárig terjedő összeget ad a Nemzetközi Valutaalapon (IMF) keresztül az euróövezeti válságkezelésre. Mindez az első jele lehet, hogy megindul a régóta szorgalmazott lazítás az EKB-nál, és a pénzkínálat növelésével enyhítik a válság hatásait.
A pénteki stagnálás ellenére is remek hetet zárt a Wall Steet, hiszen a DJIA 7,1 százalékot erősödött, míg az S&P 500 7,5, a Nasdaq pedig 7,7 százalékot. A vezető tőzsdeindexek 2009 márciusa óta nem tudtak egyetlen hét alatt ennyit emelkedni.
mfor.hu