3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szinte mindenki részvényt akart venni szerdán a Budapesti Értéktőzsdén, a szárnyalás miatt soron kívül meg kellett emelni a napi limitet is. Az OTP így is majdnem elérte a 25 százalékos módosított határt, de a többi vezető részvény sem tétlenkedett, a BUX közel 13 százalékos pluszban zárt. A szárnyalást elsősorban a 25 milliárd dolláros hitelkeret bejelentése okozta, de a nemzetközi piacokon is a bikák uralkodtak.

Várható volt, hogy szerdán jelentős erősödéssel zárhat majd a Budapesti Értéktőzsde, mivel az amerikai és ázsiai piacok is javulást mutattak, ráadásul reggel bejelentették, hogy hazánk 25,1 milliárd dollárt kap az IMF-től, az EU-tól és a Világbanktól. Utóbbi hír hallatán a forint is meredek erősödésbe kezdett, de a szárnyalás csak délelőttig tartott, után a 255-ös szint közelében araszolt a magyar deviza. A BUX végül több mint 1600 ponttal erősödött a nap végére, a legnagyobb nyertes az OTP lett.

A BUX index délután 13 399 ponton zárta a kereskedést, ez 14,09 százalékkal volt magasabb a keddi értékénél. A forgalom átlagosnak volt mondható, a nap végéig több mint 25 milliárd forint cserélt gazdát a részvénypiacon. A vezető papírok kereskedését délután egy időre felfüggesztették, több részvény ugyanis már a nap első felében elérte a 15 százalékos emelkedési limitet. Végül egyórás szünet után indult újra a kereskedés, soron kívül 25 százalékra emelték a limitet szerdára.

Az OTP végül 3550 forinton zárt, ez 23,26 százalékkal, 670 forinttal volt magasabb, mint a keddi árfolyam. A Mol 15,06 százalékkal erősödött a nap végére, 10 850 forint lett a szerdai árfolyam. Jelentős javulást produkált a Magyar Telekom is, mely a forint erősödésének hírére 12,39 százalékkal drágult, 635 forinton állt meg.

Az átlagosnál kisebb mértékben erősödtek a gyógyszeripari részvények a nap végére, a Richter esetében ez betudható annak, hogy a Credit Suisse jelentősen csökkentette a papírok célárát. Végül a Richter 26 300 forinton zárt, ami 5,28 százalékkal volt magasabb a keddi árfolyamnál, míg az Egis 8,64 százalékos javulása 10 310 forintos árat eredményezett.

Az összehangolt hitelkeret bejelentése után a forint is meredeken erősödni kezdett az euróval szemben, a reggeli 260 feletti árfolyam után még délelőttre elérte a 255-öt is. Azon a szinten kicsit beragadt a magyar deviza, nem tudott jelentősen lejjebb menni. Délután a tőzsdezárás után 256,36 forintot kellett adni egy euróért, de ez is jelentős javulás a múlt héten tapasztalt 286-hoz képest.

A nemzetközi piacokon a javulást azzal magyarázzák az elemzők, hogy a befektetők lassan kezdenek rájönni, hogy a mostani szinteken már vonzónak számítanak a részvények. A tengerentúlon kedden a kereskedés utolsó órájában lódultak meg az árfolyamok, míg Ázsiában éppen a nap elején volt optimista a hangulat.

Az európai tőzsdék szerdán is erősödéssel kezdték a napot, főleg a pénzügyi szektor teljesített kimagaslóan, a bankok és biztosítók árfolyama ugrott meg leginkább.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!