Csütörtökön folytatták meredeken lefelé az amerikai tőzsdék, az elnökválasztás után már közel 10 százalékot veszítettek a fontosabb mutatók. A kiskereskedelmet is várhatóan érzékenyen fogja érinteni a recesszió, a Cisco Systems pedig már a kereslet csökkenéséről számolt be. Így továbbra is a gazdasággal kapcsolatos félelmek húzzák lefelé a tőzsdét, a Dow több mint 440 ponttal gyengült a kereskedés végére.
A Dow Jones ipari index 4,85 százalékos bukás után 8695 ponton zárta a napot, de az index még így is 520 ponttal októberi mélypontja felett áll. A Standard & Poor's 5,03 százalékos mínusszal fejezte be a csütörtöki napot, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index 4,34 százalékot esett.
Barack Obama megválasztása óta a vezető indexek mintegy 10 százalékkal gyengültek, a Dow 1987 óta nem esett ekkorát két nap alatt. Szerdán és csütörtökön 1200 milliárd dollárt veszítettek a befektetők a részvényárak zuhanása miatt.
A Cisco csütörtökön jelentette be, hogy a forgalom jelentős visszaesését tapasztalta októberben, a kiskereskedők pedig arról számoltak be, hogy a recesszió várhatóan érzékenyen érinti majd a forgalmukat. Az autógyártóktól és a pénzügyi szektorból érkező problémák tovább nehezítették a helyzetet a tőzsdén.
Mindezek mellett újabb negatív makroadat jelent meg az amerikai munkaerőpiaccal kapcsolatban: a tartós munkanélküliek száma 25 éve nem volt ilyen magas, 122 ezres emelkedés után 3,84 millió volt ez a szám. Pénteken közlik az októberi munkanélküliségi adatokat a tengerentúlon, az utóbbi napokban megjelent kiábrándító adatok alapján sok jóra nem lehet számítani.
Az elemzők többsége egyébként a múlt heti rally után számított arra, hogy jönni fog a visszaesés, ezért az elmúlt két nap szakadása nem volt teljesen meglepetésszerű.
A isco részvényei 2,6 százalékkal lettek olcsóbbak csütörtök estére, miután a vállalat bejelentette, hogy a kereslet jelentős csökkenését tapasztalt a múlt hónapban termékei iránt. A Toyota 16,5 százalékot zuhant az amerikai tőzsdén, miután a japán autógyár a napokban jelentősen csökkentette profitelőrejelzését. A General Motors 13,7 százalékot veszített értékéből, míg a Ford 5,3 százalékkal esett vissza.
A kiskereskedők is nagyot buktak, ugyanis a recesszió várhatóan érzékenyen fogja érinteni az eredményeiket. A Limited Stores 9,6 százalékos esést produkált, míg az Ann Taylor Stores 26 százalékot veszített.