3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egész nap szerdai értéke alatt volt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely végül 3 százalékos mínuszban zárt. Főleg az OTP buktak nagyot, a bank papírjai 5,5 százalékkal lettek olcsóbbak, így két nap alatt bő 10 százalékot veszítettek értékükből. A nap második felében a nemzetközi piacokra is visszatért a zuhanás, a forint viszont jól tartotta magát.

A nemzetközi tőzsdék szerdai komoly bukása után várható volt, hogy a BUX indexet is előbb-utóbb jelentősen lehúzzák, nem sokáig maradhatunk felülteljesítők. Csütörtökön aztán meg is lett az eredménye a pesszimista hangulatnak, több mint 3 százalékot veszített a pesti tőzsde mutatója, miközben Európa és Amerika piacai délután tovább zuhantak.

12 096 ponton fejezte be a csütörtöki napot a BUX index, ez 3,11 százalékkal maradt el az előző napi záróértéktől. Ráadásul a majd 400 pontos esésben a forgalom is nőtt kicsit az utóbbi napokhoz képest, így megközelítette az átlagosnak számító 20 milliárd forintot.

A vezető részvények mindegyike gyengült a nap végére, főleg az OTP esése húzta le a tőzsdét. A bank papírjai 2599 forintig estek vissza a zárásra, ez 5,49 százalékkal maradt el a szerdai értéküktől. Az előző napi 5,2 százalékos mínusszal együtt két nap alatt több mint 10 százalékkal lettek olcsóbbak a papírok. A Mol 1,47 százalékot veszített, így 9750 forintig esett, de a mérsékelt gyengülést jórészt a zárás előtti felhúzásnak volt köszönhető. Viszonylag olcsón megúszta a Magyar Telekom is, a távközlési cég részvényeiért 552 forintot adtak délután, ami 0,54 százalékos esést jelentett.

Gyenge napot fogtak ki a gyógyszeripari részvények is a BÉT-en, főleg a Richter bukott sokat. Az Egis 10 810 forintos záróárfolyama 1,23 százalékkal volt olcsóbb a szerdainál, míg a Richter 4,71 százalékos esés után 29 350 forinton állt meg.

A forint viszonylag stabilan tartotta magát napközben a 278-280 közötti sávban az euróval szemben, bár napközben néhány percre 280 fölé is emelkedett az árfolyam. A tőzsde zárása után nem sokkal 279,25 forintot kértek egy euróért, míg a dollár árfolyama 214,38 forint volt délután.

A nemzetközi részvénypiacokon több fontos hír is megjelent: Európában a nap legfontosabb eseménye az EKB kamatdöntése volt, melyen a jegybank 50 bázisponttal 2 százalékra csökkentette az irányadó rátát. Emellett inflációs adatok jelentek meg, melyek szerint az eurózóna inflációja több mint kétéves mélypontra esett decemberben.

Amerikában a délutáni nyitás előtt jelent meg a JP Morgan negyedik negyedéves gyorsjelentése, mely szerint a bank nyeresége 702 millió dollár volt az év utolsó három hónapjában. Az adat kicsit jobb lett a vártnál, a cég vezetője mégis kiábrándítónap minősítette, mivel az egy évvel korábbi szinthez képest 76 százalékkal zuhant vissza a profit.

A heti friss munkanélküliségi adatok további pesszimizmust hoztak a piacra a tengerentúlon: az előző héthez képest 54 ezerrel nőtt az első alkalommal segélyért folyamodók száma, így 524 ezret tett ki.

A rossz hírek hatására délutánra ismét jelentős mínuszba kerültek a vezető európai piacok, illetve a Wall Streeten is mínuszos volt a nyitás. A londoni tőzsde FTSE indexe a BÉT zárása után 1,51 százalékkal állt szerdai értéke alatt, míg a frankfurti DAX 2,12 százalékot veszített a nap második felére. Amerikában a Dow 1,64 százalékot bukott a nyitás után, a S&P pedig 2,14 százalékkal esett vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!