3p

Az amerikai jegybank továbbra is a lassú gazdaság és a magas infláció között őrlődik, várhatóan júliusi ülésén változatlanul hagyja majd a kamatot.

Az emelkedő munkanélküliség, a szaporodó hitelproblémák és az ingadozó energiaárak teszik nehézzé a Fed életét mostanában. Ben Bernanke jegybankelnök továbbra is kitart amellett, hogy megpróbálja megtalálni a helyes utat, vagy legalábbis legkevésbé fájdalmas utat a gazdaság talpraállításához.

A Fed döntéshozóinak két problémával kell szembenézniük: a lassuló gazdasággal és az emelkedő inflációval. Ha az egyiket megoldják, akkor a másik súlyosbodik. Az elmúlt egy évben a jegybank megpróbálta felpörgetni a gazdaságot sorozatos kamatcsökkentésekkel, ez viszont az infláció elszabadulásához vezetett. Most az elemzők arra számítanak, hogy kedden változatlanul 2 százalék marad a kamatszint.

A kamattartással a Fed a kivárás politikáját képviselheti. Az utóbbi hetek olajárzuhanása után elképzelhető, hogy a döntéshozók kivárnak, hogy hogyan alakul a nyersanyag árfolyama. Ha ugyanis a zuhanást sikerülne hosszabb távon tartani, akkor csökkenne az inflációs nyomás, az egyik probléma máris megoldódna.

Az elemzők szerint a keddi ülés után továbbra is 2 százalék lesz az alapkamat, a hitelek irányadó kamata pedig marad 5 százalékon. Az elmúlt egy év folyamatos kamatcsökkentései után júniusban elfogyott a Fed mozgástere, a mostani 2 százalékos kamatszintet már nem nagyon lehet tovább csökkenteni. Ráadásul a további kamatcsökkentések még jobban felgyorsították volna az inflációt, és a lakáspiaci válság terjedését okozták volna.

A múlt hét végén aztán újabb probléma jelentkezett: a munkanélküliség 5,7 százalékra emelkedett, ebben az évben már közel félmillió ember veszítette el az állását. Az elemzők most arra számítanak, hogy a jövő év közepére 6,5 százalékig emelkedhet a munkanélküliség mértéke.

A gazdaság felpörgetését sem sikerült elérnie a Fed-nek: az első negyedéves 0,9 százalékos bővülés után a becslések szerint a második negyedévben 1,9 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság, de ez jórészt az adóvisszatérítéseknek köszönhető. Ráadásul a tavalyi negyedik negyedév növekedési adatát negatívra módosították a hatóságok.

A legtöbb szakember szerint a Fed keddi ülése inflációs válságértekezletként is felfogható majd. Várhatóan megpróbálnak megoldást találni arra, hogyan tudnák tartósan csökkenteni a fogyasztói árak emelkedését anélkül, hogy kamatot emelnének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!