4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Továbbra is a tavalyi átlag feletti tranzakciószám mutatkozik az ingatlanpiacon, igaz a különbség fogyni látszik. A múlt havi, előző év azonos hónapjához mért 10 százalékos többlet júniusban már csupán 5 százalék - olvasható egy hétfőn megjelent elemzésben. Az árakban azonban trendforduló látszik, hiszen két egymást követő negyedévben emelkedés volt megfigyelhető.

Csökken az előny

A Duna House becslései szerint júniusban 7649 darab adásvétel történt a magyar ingatlanpiacon, ezzel továbbra is a 2011-es szint felett van az adat, de a különbség csökkenni látszik. "A júniusi keresleti mutató 5 százalékpontos eséssel az idén áprilisi 77 pontra csökkent vissza, de a 2011-es 74 pontos átlag felett áll így is, ami 4 százalékkal nagyobb intenzitást jelent" - olvasható a cég elemzésében.

Az adatok szerint az év első felében összesen 53 328 darab tranzakció történt a piacon, ami lényegesen meghaladja  a tavalyi első negyedév kicsivel 40 ezer alatti adatát. Ez azonban elsősorban az év első hónapjainak volt köszönhető, akkor a végtörlesztés miatt jelentősen megélénkült a piac, majd a kedvezményes lehetőség kifutásával a különbség fokozatosan csökken 2011-hez képest.

Fordulat az árakban?

Két egymást követő negyedévben is emelkedett a Lakásár Index, amely az utóbbi években egyszer sem volt tapasztalható. Trendforduló van tehát a lakásárakban, de ez még korántsem jelent tartós változást, az amúgy továbbra is érzékeny piacon - emelik ki a Duna House szakemberei. Ezen belül az országos panellakások árindexe kivételes módon a második egymás követő negyedévben tudott emelkedni. Az előző 1 százalékpont után a második negyedévben újabb 2-t emelkedett és most 82 pontot mutat. Az országos téglalakás index az erős, első negyedéves 4 százalékpontos növekedés után veszített 1 százalékpontot, jelenleg tehát 86-on áll. Az erős tavalyi mélyrepülést követően erős felfelé ívelés tapasztalható a fővárosi panellakások árában. Az első féléves 1 százalékpontos emelkedés után újabb 3-mal nőtt az index, ezzel reálértéken is sikerült növekedést elérni (65 százalék). A budapesti tégla lakások árindexe is emelkedett, így nominál értéken az elmúlt 1,5 év legmagasabb szintjét, 93 százalékot ért el.

2012 első felében a vidéki megyék közül Pest, Győr-Moson-Sopron, Zala és Hajdú-Bihar megyékben vették a téglalakásokat 200 ezer forint feletti átlag négyzetméter áron, a fővárosban továbbra is a 2. kerületben vették a legdrágább négyzetméteráron a lakásokat (353 ezer forint/m2). Pest, Fejér és Győr-Moson-Sopron megyékben vásároltak panellakást 150 ezer forintos négyzetméterár felett. Közép-Magyarország kivételével az országos átlag egyébként 127 ezer forint volt. Budapesten a népszerű 13. és 11. kerületekben vettek 200 ezer forint/m2 ár felett panelt.

Vevői alkuban Veszprém megye jeleskedett, átlagban 16 százalékkal tudták lejjebb tornázni az árat. Ezzel a teljes árváltozásban is ez a megye áll az élen 6+16 százalékkal. A legkisebb árváltozással a nyugati országrész zárt, Vas és Győr-Moson-Sopron megyék (8 százalék). Budapesten irányárat 3-9 százalék között kellett csökkenteni. A 11. és 9. kerületieknek csupán 3 százalékot kellett lefelé módosítani, hogy megjelenjenek a vevők. Alkudni az 1. kerületi vevők tudtak legjobban (9 százalék). Teljes árváltozást tekintve a fővárosban a 22. és 1. kerületi eladóknak kellett kompromisszum késznek mutatkozni.

A fővárosban egy hónap alatt 4 százalékot ugrott az elsőlakás vásárlók aránya, mely így 38 százalékot tett ki az összes tranzakcióból. Második legnagyobb csoport a befektetőké, ők az összes eladás kb. ötödét teszik ki, 17 millió fölött vásárolnak, átlagban majdnem 60 négyzetméteres lakásokat. Vidéken az elmúlt hónapban esett a nagyobba költöző vásárlók aránya, a májusban második helyen 25 százalékkal helyet foglaló csoport júniusban a harmadik lett 14 százalékkal. Ugyanitt a befektetők 9 millióért vásároltak átlagban, 65 négyzetméteres átlagméretben. A nagyobba költözés szándékával eladók felfelé ívelése tört meg júniusban Budapestben, hiszen a májusi 50 százalékos arányuk után júniusban 37 százalékot tettek ki, igaz ezzel továbbra is a legmarkánsabb csoport. Az eladási szándék második leggyakoribb oka (30 százalék) az örökölt ingatlanok értékesítése, harmadik pedig 20 százalékkal a kisebbe költözés. Ez utóbbi májusban csak 12 százalék volt. Vidéken az eladások okának harmada még mindig az örökölt ingatlanok értékesítése. Ezektől a lakásoktól átlagban 6,4 millióért válnak meg az örökösök.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!