Korrigáltak kedd reggel a vezető ázsiai részvényindexek a hétfői komoly esés után, most a kínai tőzsde is a pozitív oldalon tudott zárni. A szakemberek szerint mindez azt jelzi, hogy a pánikszerű eladások egy időre véget értek, elkezdődhet újra egy lassú felfelé kapaszkodás, persze kérdés, meddig.
A tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe 10 530 ponton állt kevéssel a kereskedés vége előtt, ez 0,36 százalékos javulást jelentett hétfőhöz képest. A hongkongi Hang Seng 0,59 százalékkal tudott feljebb kapaszkodni, míg a hét első kereskedési napjának nagy vesztese, a Shanghai Composite 1,33 százalékos korrekciót mutatott. Majdnem 2 százalékkal erősödött a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, míg a tajvani piac legfontosabb mutatója 2,84 százalékkal ugrott feljebb.
Hétfőn elsősorban az ázsiai tőzsde meredek zuhanása okozott pánikszerű eladásokat, a pesszimista hangulat aztán a világ minden részvénypiacára begyűrűzött napközben. A Shanghai Composite 6,7 százalékot bukott a kereskedés végére hétfőn. A szakemberek szerint a keddi korrekció arra utal, hogy minimum egy napra véget érhetnek ezek a pánikszerű eladások, és újra elkezdhetik keresni az irányt a tőzsdék, amiben akár az emelkedés is benne lehet.
A kínai tőzsde egyébként augusztus eleje óta már több mint 20 százalékot bukott, míg az elmúlt két kereskedési napon majdnem 10 százalékos volt a zuhanás. A befektetők továbbra is aggasztónak találják az esés mértékét, főleg a gazdaságból érkező sorozatos negatív hírek borzolják a kedélyeket.
A többség továbbra is azért aggódik leginkább, hogy a kínai kormány visszafogja hitelezését, és drasztikusan csökkenti a gazdaságba pumpált pénz mennyiségét. Korábban arról is lehetett hallani, hogy a 4 milliárd jüanos állami gazdaságösztönző program jelentős túltermelést okozott, ezért most néhány iparágban csökkenteni kell a termelést.
Az olaj ára jelentősen csökkent még hétfőn, majd kedd reggel ismét kismértékben emelkedett, így Ázsiában 70 dollár körül volt egy hordó nyersanyag árfolyama.