3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt heti szakadás után ma reggel közel 20 százalékkal drágultak az OTP-részvények a Budapesti Értéktőzsdén, így elképzelhető, hogy a papírok ugyanolyan gyorsan térnek majd magukhoz, mint ahogy zuhantak. A BUX több mint 7 százalékkal erősödött a nyitás után, a vezető papírok mindegyike jelentős pluszban kezdett.

Komoly emelkedéssel nyitott a Budapesti Értéktőzsde hétfőn reggel, több vezető részvény kereskedését is felfüggesztették néhány percre, mivel több mint 10 százalékot erősödtek. A múlt heti zuhanás után most is az OTP van a középpontban, a bankpapírok már 15 százalékkal érnek többet, mint péntek délután. A nemzetközi piacról is megnyugtató hírek érkeznek, a vezető nyugat-európai indexek is jelentős plusszal kezdtek.

Délelőtt 15 698 ponton állt a BUX index, ez 7,69 százalékkal volt magasabb a pénteki záróértéknél. A forgalom egyelőre elmaradt a péntekitől, az első órában 7,4 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények. A vezető papírok közül az OTP vezeti az emelkedést, a bank részvényei 19,17 százalékos drágulás után 4290 forintot értek délelőtt. A múlt heti meredek zuhanás jórészt annak a spekulációnak volt köszönhető, hogy a magyar kormány államosítja a bankot, azonban ez alaptalannak bizonyult. Az OTP menedzsmentje szerint egy konkrét hedge fund próbálta mesterségesen lenyomni az árfolyamot, azonban a szóba hozott bróker cáfolta, hogy köze lenne az OTP zuhanásához. Amennyiben az OTP be tudja bizonyítani, hogy fedezetlenül adtak el részvényeket, akkor a papírok meredeken felfelé indulhatnak, mivel a hedge fund kénytelen lesz visszavenni az eladott mennyiséget bármilyen áron.

A Mol árfolyama 13,04 százalékkal ugrott meg reggel, 13 000 forintba kerültek az olajcég részvényei a nyitás után. A Magyar Telekom 2,44 százalékot javított, 715 forinton állt az árfolyam.

Jól kezdtek a gyógyszeripari részvények is reggel a tőzsdén, különösen az Egis szárnyalt. A kisebbik gyógyszerpapír 10,45 százalékos drágulás után 10 990 forinton állt, míg a Richter 0,65 százalékkal erősödött, 31 850 forintot ért.

A nemzetközi piacokról érkező pozitív hírek jelentősen befolyásolták a kereskedést a nyitáskor, az Európai Unió vezetői vasárnap megállapodtak arról, hogy mindegyik tagország szerezhet tulajdonrészt a bankokban, így könnyebbé vált a pénzintézetek megmentése. Nagy-Britannia reggel máris bejelentette, hogy 37 milliárd fontos mentőcsomagot nyújt a Royal Bank of Scotlandnek, az HBOS-nak és a Lloyds-nak.

Az amerikai kormány szintén a hétvégén jelentette be, hogy az október elején elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomag keretében kisebbségi tulajdonrészt szerez a megmentésre kerülő bankokban, azaz nem csak a megbízhatatlan hiteleket vásárolja fel, hanem tőkét is emel a cégekben.

A forint a múlt hét végi kilengés után hétfőn reggel ismét erősödéssel kezdett, délelőtt 251,10 forintot kellett fizetni egy euróért. Ehhez hozzájárult az is, hogy az európai fizetőeszköz erősödött a dollárral szemben, illetve az, hogy a kormány igyekezett megnyugtatni a devizapiacot. Péntek reggel még 270 körül állt az árfolyam, onnan indult el visszafelé, egyes pletykák szerint a hét utolsó napján az MNB is vett forintot, hogy erősítse az árfolyamot.

A pénzügyi pánik enyhülésével együtt az olaj ára emelkedésnek indult, délelőtt 80,94 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 3,24 dollárral volt magasabb a pénteki árfolyamnál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!