Jórészt erősödtek csütörtök reggel a vezető ázsiai részvényindexek, azonban Kína kivételével minden piacon mérsékelt volt a javulás. A Shanghai Composite visszahozott valamit az utóbbi hetek meredek eséséből, 5 százalékkal zárt szerdai értéke felett a mutató.
10 214 ponton állt a nap végén a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,64 százalékkal alacsonyabb volt a szerdai szintnél. A többi dontos mutató azonban javítani tudott. A kínai Shanghai Composite 5 százalékos javulást követően 2851 ponton állt a kereskedés végén, míg a hongkongi Hang Seng 1,31 százalékkal kapaszkodott feljebb. Minimális mértékben erősödött a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, a tajvani piac vezető mutatója viszont 0,92 százalékkal előző napi szintje felett zárt.
Ázsiában az amerikai munkaerőpiaci adatokkal kapcsolatos félelmek felerősödése volt a legfontosabb esemény csütörtökön: a tengerentúlon szerdán közölték, hogy augusztusban 298 ezer ember veszítette el állását a versenyszférában, ami kicsivel magasabb a vártnál. Csütörtök délután a szokásos heti munkanélküliségi statisztikákat közlik az amerikai hatóságok, majd pénteken jönnek az augusztusi számok.
A szerdai vártnál rosszabb adat azért rontotta a hangulatot, mert Ázsiában ismét felerősödtek a félelmek azzal kapcsolatban, hogy az amerikai munkanélküliség emelkedése még jobban visszaveti a kiskereskedelmet. A belső fogyasztás pedig az amerikai gazdasági aktivitás kétharmadát adja, ezért annak csökkenése jelentős negatív hatással lenne a gazdaság növekedésére is.
Egyelőre az elemzők is azt emelik ki, hogy Ázsiában leginkább az óvatosság jellemző a befektetőkre, a pénteken megjelenő amerikai munkanélküliségi adatokra várnak. Ha a számok jók lesznek, akkor az hozhat majd egy kis megnyugvást a világ piacaira átmenetileg.
Ugyanakkor egyre többen vélik úgy, hogy a jelenlegi árfolyamok nem tükrözik a fundamentumokat, az utóbbi hónapok meredek emelkedése után komolyabb korrekcióra lesz szükség.