Emelkedni tudott a vezető ázsiai részvényindexek többsége, azonban a kínai piac 3,5 százalékos gyengülése kicsit elhomályosította a hangulatot. Kínában továbbra is az okozza a legnagyobb aggodalmat, hogy a befektetők tartanak attól, hogy a kormány szigorítani fogja monetáris politikáját, valamint visszafogja a termelést.
10 534 ponton fejezte be a hét utolsó kereskedési napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,57 százalékos erősödést jelentett csütörtökhöz képest. A dél-koreai Kospi 0,54 százalékot javított, Tajvan pedig 1,78 százalékos pluszban állt nem sokkal a zárás előtt. Nem volt azonban mindenhol ilyen optimista a hangulat: a Shanghai Composite 3,43 százalékkal esett vissza, a hongkongi Hang Seng pedig 0,49 százalékkal állt alacsonyabban, mint csütörtökön.
Kínában már csütörtökön megjelent egy hír, mely szerint a kormány azt tervezi, hogy a túltermelés miatt elsősorban a cement- és acéliparban visszafogja a gyárak teljesítményét. Szakemberek szerint hosszabb távon ez pozitív lenne, rövid távon viszont az alacsonyabb profit miatt kedvezőtlenül hatna.
A legnagyobb probléma a távol-keleti országban, hogy a jelek szerint a 4 milliárd jüanos gazdaságélénkítő program működik ugyan, azonban hatalmas túltermelést generált. Péntek reggel továbbra is az húzta le a kínai tőzsdéket, hogy a befektetők a monetáris politika szigorítására és a termelés visszafogására számítanak.
A pénteki kereskedési nap egyébként csendben telt el Ázsiában, a többség további makroadatokra vár a gazdaság kilábalásával kapcsolatban, illetve sokan most töltik nyári szabadságukat.
A csütörtökön megjelent vártnál jobb amerikai GDP-adat a nap első felében még pozitív hangulatot okozott az ázsiai piacokon is, hiszen az ottani cégek is az export növekedésére számítanak. Mint ismeretes, a felülvizsgált adat szerint is 1 százalékkal esett vissza az Egyesült Államok gazdasága a második negyedévben, miközben az elemzők arra számítottak, hogy az első becslést -1,5 százalék környékére módosítják.
Természetesen az összes többi ázsiai piacon is árgus szemekkel figyelték a Kínából érkező híreket, hiszen abban a többség egyetért, hogy a március óta tartó emelkedés jelentős részben a kínai gazdaságélénkítő programnak köszönhető a tőzsdéken.
Az olaj világpiaci ára éjszaka több mint 1 dollárral emelkedett, így péntek reggel 72,50 dollár körül állt egy hordó nyersanyag árfolyama.