3p

Szoros többséggel szavaztak a szakemberek a hétfői ülésen, a további javaslatok ennél is nagyobb vágásról szóltak.

Hétfőn 50 bázisponttal 7 százalékra csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. "Összesen három javaslatot tárgyaltunk: egy 50, egy 75 és egy 100 bázispontos csökkentést. Végül szoros többséget kapott a fél százalékos vágás" - mondta el a döntés után Simor András, az MNB elnöke. A döntés megfelelt a várakozásoknak, azonban az elnök szavaiból ítélve nem sokon múlt, hogy meglepetést okozzanak a döntéshozók.

Infláció: a harmadik meglepő adat

"Az inflációs adat már harmadszor lepi meg a Monetáris Tanácsot is, szeptemberben nem az adat, hanem annak belső szerkezete okozott meglepetést" - emelte ki Simor. Konkrétan az volt váratlan, hogy a jelek szerint a piaci szolgáltatások áremelkedése egy korábban vártnál alacsonyabb szintre látszik beállni éves szinten.

"Az inflációs adatok megerősítették azt a véleményüket, hogy megnőtt a kockázata annak, hogy középtávon az inflációs cél jelentősen alullőhető" - hangsúlyozta a jegybank elnöke. A jelenlegi vélemények szerint középtávon akár jelentősen a cél alatt lehet a pénzromlás üteme.

Arra a kérdésre, hogy mi történik, ha jelentősen a cél alatt alakul az infláció, Simor tömören válaszolt: "tovább csökkentjük a kamatot". Ezzel kapcsolatban ismét kifejtette, hogy a jegybanknak nincs árfolyamcélja, csak inflációs célja.

"A Monetáris Tanácsnak nem célja az inflációs cél alullövése, hiszen ennek is megvannak a kockázatai" - hangsúlyozta Simor András. A szakember kiemelte azt is, hogy az utóbbi hónapokban a kockázati megítélés nyomása enyhülni látszik, ami azt jelenti, hogy az MNB egyre inkább az infláció várható alakulásának függvényében dönthet a kamatról. Ennek köszönhetően jobban tudnak figyelni a reálgazdaság alakulására.

A legújabb inflációs előrejelzés novemberben jelenik meg a jegybank részéről, akkorra várható az idei és a jövő évi előrejelzés felülvizsgálata. "Ezt megelőzően nem kívánunk változtatni a jóslatunkon, de természetesen a döntésnél figyelembe vesszük minden hónapban a köztes időszakban történteket" - mondta újságírói kérdésre Simor András.

Elválunk a régiótól?

"A reálgazdaság továbbra is azon a pályán alakul, amit augusztusban az inflációs jelentésben felvázoltunk" - fejtette ki a sajtótájékoztatón Simor. Ugyanakkor aggodalomra adhat okot, hogy a többi régiós országgal szemben nálunk még rövid bázison sem indult be a gazdasági növekedés.

A fentiek miatt a jegybank első embere szerint fennáll annak a veszélye, hogy hazánk gazdasága elválik a régiótól, ezt a kockázatot a következő hónapokban elemezni kell, figyelemmel kell kísérni. Azt egyelőre nem tudni, mennyire lesz tartós ez a folyamat.

Az okokról Simor András elmondta: hazánkban a külső konjunktúra mellett a fiskális megszorítások és a hitelezés visszafogása is sújtja a gazdaságot, a környező országokra ez kevésbé jellemző.


Ugyanakkor azt elismerte a jegybank elnöke is, hogy a múlt havi kamatdöntés óta hazánk kockázati megítélése tovább javult, ez tükröződik a CDS-felárakban, a forint árfolyamában, az állampapírpiaci hozamokban és a hitelminősítők kedvező véleményében.

A jövőt illetően Simor úgy vélekedik, hogy további kamatcsökkentésre az inflációs kilátások és a kockázati megítélés függvényében kerülhet sor, ebben nincs változás az elmúlt hónapokhoz képest. "Jelentős eseménynek kell történnie, hogy kilendítsen minket ebből a vonalvezetésből" - hívta fel a figyelmet. Ez akár arra is utalhat, hogy amíg megteheti, addig folytatja az 50 bázispontos vágások sorozatát az MNB.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!