5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magunk mögött hagyott héten a választások nem voltak komoly hatással a magyar piacra, ahol folytatódott az árfolyamok emelkedése, igaz annak üteme már lassult. A vezető papírok előtt komolyabb akadályok állnak, olvasható a Raiffeisen heti elemzésében.

Márciusban ismét nagyon alacsony mértékű inflációról adott számot a statisztikai hivatal. A Raiffeisen heti elemzése szerint a várakozásokat enyhén alulmúlva 0,1 százalékos éves visszatekintő inflációt láthattunk, pontosan ugyanakkorát, mint februárban (0,1%), és csak minimálisan nagyobbat, mint januárban (0,0%). A legnagyobb hatás abban, hogy ilyen alacsony az infláció, nem nagy meglepetésre a hatósági árak csökkentése a rezsit érintően - a háztartási energiában például pontosan 10 százalékos csökkenés látszik. Emellett szerepet játszik az is, hogy alacsony inflációt importálunk (annak ellenére, hogy a forint tavaly márciushoz képest enyhén gyengébb is volt).

Összességében mindenféle mérés szerint elmarad a jegybanki céltól az infláció, és az állami beavatkozás hatását szűrve is az tűnik ki, hogy enyhén csökken az üteme. Ennek láttán, valamint a magyar tőkepiacok utóbbi hetekben látott ereje (már amennyiben fennmarad) megerősítheti a monetáris tanácsot a kamatcsökkentés folytatásában. Előrefelé az infláció lassú emelkedésére számítanak a Raiffeisen elemzős a nyár közepéig, amikor kiesik a szemétszállítás, víz- és csatornadíjak csökkentésének hatása. Hasonló ugrás majd az év vége felé lesz, amikor a második háztartási energiaár csökkentés se látszik, de a jegybanki célt (3%) vélhetően akkor se fogja elérni az infláció.

A választások (előzetes) eredményeire nem különösebben reagáltak a piac - ezt lehetett várni, hiszen az eredményeket relatív jól jelezték előre a felmérések, és ezek alapján különösebb gazdaságpolitikai váltásra nem érdemes készülni.

Leginkább a külgazdasági történések határozták meg a mozgásokat, ahogy várhatóan a jövő héten is így lesz. A Raiffeisen elemzőinek várakozásai szerint az építőipar (szerda) erőteljes növekedése csak kis mértékben lassult februárban, miközben a bérek (péntek) emelkedése minimálisan gyorsult (megjegyezve, hogy a közmunka-program felfutása húzza le az átlagos adatokat.)

A negatív nemzetközi fejlemények ellenére sikerült 4 hétre javítani az emelkedő szériát a BUX indexnek. Persze az emelkedés mértéke nagyban elmaradt a megelőző hetekben tapasztaltaktól, de így is sikerült a 13 hetes mozgóátlagot (17914) és a 17900 pontnál található támaszok felett zárni. Fontos lenne, hogy különösen az utóbbi fölött maradjon a következő héten is az index, mert máskülönben 17400 pont jelentené a támaszt, amivel csak visszatesztelné a tavalyi sáv alját. Felfelé a 18000 pont akadályoz a 100 hetes mozgóátlag (18316) előtt. Pozitívum, hogy a forgalom az év második legalacsonyabbja volt az idén, ami szerint nincs elhivatottság az eladás mögött.

Az OTP nem volt ilyen szerencsés. A pénteki, közel 3 százalékos csökkenését követően 3 emelkedő hét után esett. Érdekesség, hogy heti csúcsán a 200 hetes mozgóátlagot (4480) érintette csakúgy, mint a január és novemberi fordulatok során. Támaszt az 50 hetes mozgóátlag (4235) képzi a 4200 forint előtt. Az emelkedő trend még érvényben van március idusától, de némileg aggasztó, hogy a csökkenésben a forgalom 3 hete nem látott erősségű volt.

A MOL esetében még mindig érvényben van a csökkenő trend, ami minimum 13500 pont fölött törne. A papír az év 3. legalacsonyabb forgalmával minimális (10 forintos) emelkedést tudott összehozni a 13200 forintos ellenállások alatt. Nagy a veszélye, hogy nem sikerült megtörnie az ellenállásokat és újra lefelé veszi az irányt. Támaszt a 13000 forint és az alatta található rést követően a 12500 forint nyújt.

A Richternek sikerült 4000 forint fölött maradnia, ami pozitív, de a forgalom az év második legalacsonyabbja volt. E mellett egy belső hetet is kaptunk (támasz: 3935, ellenállás: 4082), ami a 10 forintos heti emelkedés mellett bizonytalanságra utal. A heti mélypontján az 50 hetes mozgóátlagot (3931) tesztelő árfolyam számára a 3940 forint jelenti az első támaszt, amit a 200 hetes mozgóátlag (3868) és az 100 hetes mozgóátlag (3819) követ. Emelkedés esetén a 4100/4150 forint legyőzése a cél.

A Magyar Telekom nagyon hasonlóan viselkedett a gyógyszergyártóhoz. Az év második legalacsonyabb forgalma mellett ugyanott zárt a heti árfolyam, mint ahol nyitott. Ezen kívül egy belső hetet (támasz: 302, ellenállás: 310) kaptunk. Pozitívum, hogy sikerült a 300 forint felett zárni (a pénteki hajrának köszönhetően) de a 310 forintnál található ellenállás áttörése nélkül csak nő a 300 forint alá benézés veszélye.

A jövő héten beindul az első negyedéves amerikai gyorsjelentési szezon, ami fokozott volatilitást hoz a piacra. Elvileg nem szabadna, hogy komoly hatása legyen az amerikai átárazásnak a hazai papírok árfolyamára, de a tőkepozíciók feltöltése érdekében végre hajtott nemzetközi eladások folytán - pláne, ha ilyen alacsony marad a forgalom - lefelé vehetik az irányt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!