A múlt héten még arra lehetett számítani, hogy az amerikai mentőcsomag elfogadása után kicsit megnyugszanak majd a piacok, azonban ez nem igazolódott be. Bár a Kongresszus pénteken igent mondott a csomagra, de a hétvégén a hitelválság Európában is felütötte a fejét, így a nemzetközi tőzsdék nem tudtak javítani. A BUX pedig megy a nemzetközi hangulat után lefelé.
Délelőtt 18 585 ponton állt a BUX index, ez 2,57 százalékkal volt alacsonyabb a péntek délutáni értéknél. A részvényforgalom az első órákban átlagosnak volt mondható, 3,8 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A vezető részvények közül az OTP 4,6 százalékos zuhanás után 6010 forintot ért, míg a Mol 3,09 százalékos eséssel 14 875 forinton állt. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a magyar olajcég többséget szerezhet a horvát INA vállalatban, de ez sem mentette meg a részvényeket a komoly eséstől. A Magyar Telekom 1,13 százalékkal lett olcsóbb reggel, 788 forinton álltak a cég papírjai.
Felemás teljesítménnyel kezdtek a gyógyszergyártók ma reggel: az Egis 2,59 százalékkal visszaesett, a Richter viszont 0,63 százalékos javulás után 31 950 forintot ért. A nagyobbik gyógyszercég esetében az erősödés irányába hat, hogy a dollár javított az euróval szemben, így más több mint egy éves csúcson van.
A forint ma reggel folytatta pénteken kezdett mélyrepülését a devizapiacon, délelőtt 247,84 forintot kellett adni egy euróért. Mindez részben a hitelválság európai következményeinek, részben pedig a dollár erősödésének tudható be, az amerikai fizetőeszköz délelőttre 1,3595-ig száguldott az euróval szemben.
Az olaj ára tovább zuhant a múlt heti csökkenés után, mivel a szakemberek arra számítanak, hogy a világgazdaság lassulása miatt csökkenni fog a nyersanyag iránt kereslet. Ma délelőtt 89,07 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 4,81 dollárral maradt el a pénteki árfolyamtól.
Jelentős makroadat ma egyáltalán nem jelenik meg a nemzetközi piacokon, így várhatóan továbbra is az európai pénzügyi szektorból és az amerikai tőzsdékről érkező hírek mozgathatják a kereskedést. Az elemzők szerint jó esély van arra, hogy Európa függetlenítse magát az Egyesült Államoktól, a tengerentúlon ugyanis a csomag után előbb-utóbb megnyugodhatnak a tőzsdék, a kontinensen viszont csak most kezdődik a hitelválság igazán.
A Mol szempontjából az INA-val kapcsolatos híreket érdemes figyelni, a hétvégi események után ugyanis elég valószínű, hogy a magyar olajcég többséget szerez a horvát vállalatban. Az OTP-vel kapcsolatban a lengyel terjeszkedés lehet a középpontban, bár hivatalosan még mindig tagadják, hogy bármilyen szorosabb együttműködés készülne a magyar bank és a PKO között.