3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tengerentúli piacok tegnapi gyengülése után a BUX index is mínusszal kezdett ma reggel. Délelőtt 0,6 százalékkal állt tegnapi záróértéke alatt a mutató.

Várható volt, hogy a nap első felében pesszimista hangulat uralkodhat a Budapesti Értéktőzsdén, az amerikai indexek tegnap az elmúlt egy hónap legnagyobb esését produkálták. Nálunk nem kell 2 százalékos gyengülésre számítani, a délután megjelenő makroadatok után akár meg is fordulhat az irány.

A BUX index délelőtt 20 192 ponton állt, ez 0,6 százalékkal volt alacsonyabb tegnapi értékénél. A kétmilliárd forintos részvényforgalom nem számít különösen magasnak az első órákban, de várhatóan ma magasabb lesz a napi forgalom, mint tegnap. A vezető részvények szinte kivétel nélkül a negatív oldalon kezdték a napot: a Mol 0,94 százalékos esés után 16 300 forintba került, míg az OTP 0,89 százalékos bukás után 6909 forintig gyengült. A Magyar Telekom délelőtt ugyanúgy 814 forintot ért, mint a tegnapi záráskor.

Vegyesen kezdtek a gyógyszeripari részvények ma a piacon: az Egis 1,49 százalékkal zuhant vissza, a Richter viszont kismértékben erősödni tudott, így 31 950 forinton állt.

A múlt hét végi jelentős ingadozás után tegnap kismértékben emelkedett az olajár, mivel a hírek szerint a Gustav trópusi vihar a Karibi-térségben hurrikánná alakulhat. Ma délelőtt ismét lefelé indult a nyersanyag ára a világpiacon, 114,89 dollárba került egy hordó nyersanyag, ez 22 centtel alacsonyabb a tegnapi árfolyamnál.

Amerikában tegnap jórészt a pénzügyi szektor okozott ismét problémákat, két elemzőcég egymástól függetlenül adott ki pesszimista értékelést az AIG biztosítóról. A szakemberek szerint a harmadik negyedévben újabb jelentős veszteségeket lesz kénytelen leírni a világ legnagyobb biztosítója a hitelválság miatt. Ráadásul pénteken egy újabb regionális bank ment csődbe az Egyesült Államokban, ez csak tovább erősíti a félelmeket a pénzügyi szektorral kapcsolatban.

Ma jelentős makroadatok jelennek meg délután Amerikában, melyek akár meg is fordíthatják a kereskedés irányát. Ha kedvező adatokat közölnek a hatóságok, akkor megjöhet a befektetők vételi kedve. Magyar idő szerint délután háromkor jelenik meg a S&P és a Case Shiller közös lakáspiaci indexe, mely júniusban 15,8 százalékos áresést mutatott. Az elemzők most ennél is nagyobb, 16,2 százalékos esést várnak.

Szintén ma délután jelenik meg a a lakásárindex és az új lakások értékesítésének múlt havi adata. A szakemberek szerint júliusban 0,9 százalékkal kevesebb új lakás talált gazdára, mint az előző hónapban, így 525 ezer lakást értékesíthettek. Ma közlik az amerikai fogyasztói bizalmi index alakulását is, a mutató a múlt havi 51,9 pontról 53 pontra emelkedhet a becslések szerint. A Fed ma hozza nyilvánosságra előző kamatdöntésének jegyzőkönyvét, mely a jegybank további monetáris politikájának szempontjából lehet érdekes.

A vezető nyugat európai indexek is eséssel kezdték a mai napot a tengerentúlról érkező hírek hatására. A londoni FTSE tegnap kimaradt a gyengülésből, mivel szünnap miatt zárva volt, ma bepótolja az esést, a nyitás után már 2,08 százalékot bukott. A francia CAC 40 index 1,09 százalékkal esett vissza az első néhány órában, míg a frankfurti DAX 0,4 százalékot veszített értékéből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!