3p

A kereskedés zárásáig kitartott a Budapesti Értéktőzsde BUX indexének emelkedése, a pozitív hangulatnak köszönhetően a mutató 4,6 százalékkal hétfői értéke felett zárt. Főleg a Mol húzta felfelé a piacot, a vezető részvény közel 10 százalékkal drágult. Kedden már a forgalom is átlagos volt, a nap végéig közel 20 milliárd forint cserélt gazdát a piacon.

Meglepetésre kedden is folytatódott az emelkedés a Budapesti Értéktőzsdén, mindössze a nyitás után volt rövid ideig mínuszban a BUX index. Ráadásul az év második kereskedési napján már a forgalom is elfogadható volt, most már csak az a kérdés, mennyire lesz tartós az optimizmus. A nemzetközi piacok már hétfőn is lefelé indultak, ráadásul kedden újabb kiábrándító adatok jelentek meg az amerikai gazdaságról.

A BUX index 13 413 ponton zárta a keddi napot, ez 4,64 százalékkal volt magasabb a hétfői záróértéknél. Ezzel 2009 első két kereskedelmi napján már több mint 9 százalékkal erősödött az index. A keddi közel 600 pontos emelkedés mellé már viszonylag elfogadható forgalom társult, a nap végéig közel 20 milliárd forint értékben vettek részvényeket.

A vezető papírok közül ismét a Mol volt a keddi nap legnagyobb nyertese, az olajtársaság részvényei 9,73 százalékos ugrással 11 390 forinton zárták a napot. Az OTP 5,84 százalékot tudott javítani a pozitív hangulatban, a bank részvényeiért 3170 forintot adtak a befektetők a zárás előtti percekben. 560 forintig emelkedett a Magyar Telekom árfolyama, ez 1,08 százalékkal volt magasabb, mint a hétfői záróár.

A pozitív oldalon zártak a gyógyszeripari részvények is, azonban a hétfői nap nyertese, a Richter most lemaradt a többiektől. Végül a nagyobbik gyógyszercég 1,39 százalékos emelkedés után 30 700 forinton zárt, míg az Egis 5,42 százalékos drágulás után 10 995 forintba került a nap végén.

A forint a nap első felében gyengült az euróval szemben, majd délutánra visszakapaszkodott hétfői értéke környékére. A tőzsde zárása után nem sokkal 265,50 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár árfolyama 198,54-nél állt. Korábban 200 fölé is emelkedett rövid időre a dollár jegyzése, azonban a délután megjelent makroadatok után gyengülésnek indult az amerikai deviza.


Az Egyesült Államok hatóságai kedd délután közölték, hogy novemberben a vártnál lényegesen nagyobb mértékben esett az ipari megrendelések és a folyamatban lévő lakásértékesítések száma, ez újabb negatív hír az amerikai gazdaság számára. Ráadásul az olajár is emelkedett napközben, ismét 50 dollár felett járt egy hordó nyersanyag árfolyama a világpiacon. Ennek egyik oka az orosz-ukrán gázvita, így ugyanis a szükségesnél lényegesen kevesebb gáz jut Nyugat-Európába, a kieső gázt pedig sok helyen olajjal pótolják.

A nemzetközi tőzsdék is emelkedtek a nap első felében, majd délután az Amerikából érkező hírek hatására lefelé fordultak. A magyar piac zárása után a londoni FTSE index 1,02 százalékos pluszban volt, míg a frankfurti DAX 1,15 százalékkal állt hétfői értéke felett. A Wall Streeten szintén emelkedéssel kezdtek a mutatók, majd a makrohírek hatására lefelé fordultak, a kereskedés első néhány órája után már csak minimálisan álltak előző napi értékük felett, ráadásul a határidős kontraktusok további gyengülést mutattak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!