4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is sok ingatlan-eladóban tartja magát makacsul az a nézet, hogy a teljes körűen felújított lakásokat sokkal egyszerűbben, és drágábban lehet eladni. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, a mostani, gyakorlatilag padlón lévő ingatlanpiacon már egyik állítás sem feltétlenül igaz. Mennyit érdemes költeni felújításra?

Az utóbbi években sok ingatlanpiacról, lakáseladásról szóló híradásban elhangzott a legnagyobb ingatlanközvetítőktől is, hogy bizonytalan kimenetelű lehet egy-egy eladó lakás értékesítés előtti teljes felújítása, mivel könnyen lehet, hogy az árban a felújításra költött összegnek csak a töredéke térül meg, de ennél sokkal nagyobb baj is történhet: az egyéni ízlésre formált, drágán árult lakás eladhatatlan lesz.

Az egyik rossz véglet: sufnituning

A lakásfelújítóknak többféle csoportja is ismert, az egyik az, akik minimális anyagi ráfordítással, házilag (sokszor elemi szakismeretek hiányában) vágnak bele az eladó ingatlan felújításába. Sajnos – ahogy az ingatlan-hirdető portálok bizonyos fotóin is látszik – az eredmény legtöbbször katasztrofális, és csak ront a helyzeten. Ezt a fajta tevékenységet felújításnak talán nem is lehet nevezni – vélik szakértők, inkább csak jobban-rosszabbul sikerült optikai tuningnak, ami maximum a képeken mutat jól.

„A szerencse az, hogy a többség azért tisztában van saját korlátaival, és komolyabb átalakításokba nem mer belevágni, de volt már rá példa, hogy azonnal a kőművest és festőt kellett hívni eladás után, hogy az előző tulajdonos által megálmodott, nem egészen az eredeti elképzelések szerint megvalósult új válaszfalakat rendbe tegyék” – mesélte kérdésünkre az egyik országos hálózat munkatársa.  Forrásunk szerint a lakás kifestése (amit szintén el lehet rontani) a kisebb baj, nagyobb a gond, ha valaki kőműves, vagy szerelvényekkel kapcsolatos munkákra is vállalkozik, hozzáértés nélkül – a potenciális vevő ugyanis az ilyen típusú „felújítást” látva rögtön azt kezdi el számolni, hogy mennyit kell pluszban költeni majd a gányolás eltüntetésére.

A másik rossz: a túlfelújítás

Túlfelújítás alatt az ingatlanos szakma azt érti, amikor az eladó lakás rendbetételére többet költenek, mint az szükséges lenne, ezáltal a befektetett összeg csak részben térül meg. Nagyobb gond azonban, ha a felújítás „ész nélkül” történik: vagyis a tulajdonos nem a divatos, inkább letisztultabb trendeket veszi figyelembe, hanem saját ízlése szerint újít fel – jórészt az ilyen fellángolások következményei az eladhatatlan, lila színű családi házak hófehér görög oszlopokkal, a kék-vörös-zöldben pompázó nappali, vagy éppen a nagy virágmintás, abszolút nem divatos tapéta.

Ebben az esetben – fenntartva azt az előnyt, hogy a felújított gépészet valódi hozzáadott értéket képvisel – szintén az a kérdés merül fel az új tulajdonosban, hogy vajon mennyibe kerül majd civilizált színeket és viszonyokat teremteni? További fontos szempontként merül fel, hogy az utóbbi évek piaci tapasztalatai alapján a felújítás értékének jó, ha 30-40 százaléka érvényesíthető a vételárban – és ez az arány a nyomott ingatlanárak miatt a közeljövőben aligha változhat.

Mihez érdemes hozzányúlni?

Nem kerül sokba, viszont csodákat lehet tenni egy (akár tisztasági) festéssel, a padló felcsiszolásával és újralakkozásával, illetve amennyiben van rá lehetőség, feltétlenül érdemes a nyílászárók cseréjéhez kapcsolódó pályázati programokban részt venni – az ilyen típusú beruházások ugyanis jellemzően megtérülnek. Az ablakcsere elsőre ugyan nagyobb tétel, ám ha nem azonnali és sürgető az eladás, már a lakásban eltöltött maradék hónapokban is jelentős költségmegtakarítás érhető el. A festés és a padló felfrissítése inkább optikai élmény, forintban nem feltétlenül térül meg, viszont jelentősen javíthatja az eladási esélyeket.

Érdekes lehet még a klímaberendezés – néhány tízezer forintért beszereltethető, és máris elmondható, hogy az ingatlan klimatizált, amire mostanság egyre nagyobb igény van. Ha nagyon katasztrofális állapotban van, alapszinten érdemes hozzányúlni a fürdőszobához is, amelynek állaga sok esetben  meghiúsítja az eladást – vagy nagyon le kell csökkenteni az árat, hogy a lakás eladható legyen. Ebben az esetben is érdemes felmérni a költség-haszon elvet: egyébként is gyenge lakás fürdőjét már felesleges felújítani.

A felújítás pénzbeni értékével kapcsolatban település és ingatlanfüggő a maximálisan elkölteni érdemes összeg, az ingatlanosok javaslata szerint azonban nem érdemes többet áldozni a felújításra, mint a meghirdetett irányár, és a legalacsonyabb, még elfogadható ár különbségének 50 százaléka, így ugyanis ügyes áralkuval akár a teljes felújítási költség is érvényesíthető. Jó áron kínált, de felújítandó lakásokra ide kattintva láthatóak példák.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!