A lassulásra utaló egyik adat az építőipari statisztika volt, amely 7,3 százalékos (év/év) bővülést tükrözött szeptemberben. Hiába közelítette a kétszámjegyű növekedési ütemet az adat, havi alapon visszaesést jelzett az építőipari termelés volumenének változásában (-1,5 százalék hó/hó). A választások lezárultával a kormányzat által megrendelt építőipari beruházások mennyisége folyamatosan esik vissza, így nem meglepő, hogy a gazdaság ezen szegmense lassuló tendenciát mutat - írják a Raiffeisen szakemberei a heti elemzésükben.
Pénteken tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a harmadik negyedévre vonatkozó előzetes GDP adatokat. A magyar gazdaság 3,2 százalékkal növekedett éves összehasonlításban, amelynek fő hajtóereje az ipari termelés, valamint a mezőgazdaság volt. Az érték enyhén meghaladta az elemzői konszenzust, amely 2,9 százalékos növekedést prognosztizált. Negyedéves összehasonlításban 0,5 százalékos növekedésnek lehettünk szemtanúi. "A részletes adatokra várni kell még, így nem tudjuk, hogy pontosan mi is történt a felhasználási oldalon, azonban nagyon valószínű, hogy a háztartások fogyasztása tovább nőtt" - vélik a szakemberek.
A fogyasztói árindex alapján azt láthattuk, hogy az árszínvonal 0,4 százalékkal (év/év) csökkent októberben. A negatív előjelű inflációs adat elsősorban az üzemanyagárak erőteljes csökkenésének, valamint az újabb rezsicsökkentésnek köszönhető. Fontos tényező továbbá az is az elemzők szerint, hogy az eurózónából importált termékek inflációja elhanyagolható mértékű, valamint a gyengülő forint forint árfolyama még nem nem gyűrűzött be a fogyasztói árakba. Annak ellenére, hogy immáron egyhuzamban másodszor volt negatív az előjele az inflációs adatnak, nem beszélhetünk arról, hogy Magyarországot defláció fenyegetné. Ezt támasztja alá az is, hogy a maginflációs mutató elérte az 1,5 százalékot, illetve az MNB által számolt inflációs alapmutatók is bőven a pozitív tartományban helyezkednek el.
Az elemzők várakozása szerint, idén már nem változtat az irányadó rátán a Monetáris Tanács (még kétszer dönt), azonban érdemes lehet figyelmi az üléseket követő jegyzőkönyvek szövegezését, amelyben utalásokat rejthetnek el arról, hogy újrakívánják-e indítani a kamatcsökkentési ciklust.
3 hete oldalazik a tőzsde
A tőzsdei összefoglaló a pénteki tőzsdezárás előtt készült...
A BUX harmadik hete oldalazik a 17 000-17 500 pontos sávban, de legalább az elmúlt héten jelentős emelkedést tudott produkálni köszönhetően a hétfői (devizahitelek forintosításáról közölt részletek)
8 hónapja nem látott teljesítménynek.
Eldőlt, milyen árfolyamon váltják forintra a devizahiteleket
A héten csak az OTP jelentett, péntek hajnalban, várakozásokhoz képest jobb számokat, de a jövőbeli kilátások jelentősen romlottak. Az ukrajnai céltartalék képzés 50 milliárd forint is lehet az idei évben a korábbi 30 milliárd forint várakozás helyett. A jobb magyar GDP adatra reagálva kedvezőbb hitelkörnyezetet vár az igazgatóság. A devizahitelek forintosítása 168,4 milliárd forintjába kerül majd a banknak legfrissebb becslése alapján. A gyenge pénteki teljesítmény ellenére heti szinten emelkedett a részvény 3 hét csökkenést követően. Azonban a 3900-4125 forint közötti sávban oldalazik immár hetedik hete.
A MOL második hete drágul, amire szeptember óta nem volt példa, akkor 3 hétig tartott a csoda. A 12 000 forint továbbra is komoly ellenállást képez az árfolyam előtt. Bár a novemberi emelkedő trend leküzdötte és csak a Bollinger-szalag feszítése marad hátra. Jelentősebb támaszt a 11 750 forint képez.
A Magyar Telekom harmadik hete erősödik, amire augusztus eleje óta nem volt példa. A forgalom sajnos azonban egyre alacsonyabb. Erős támaszt a 340 forint képez, míg előtte a 345/342 forint akadályozhat. Cél a 350 forint meghaladása, amivel törne a szeptember elejétől számított csökkenő trend.
Négyheti csökkenés után úgy tűnik sikerült egy enyhe emelkedést összehoznia a Richternek. A hosszú távú trendcsatorna alja - ami alatt nem szeret huzamosabb ideig tartózkodni - 3680 forintnál található. A forgalom az elmúlt három hétben kimagasló - negyedéves átlag feletti - volt. Augusztus elején láthattunk utoljára magasabb értékeket. Itt is érvényben van egy csökkenő trend szeptember közepétől. Ennek töréséhez a 3825 forint fölé kellene kapaszkodni.
A jövő héten nem lesz piacmozgató magyar gazdasági adat, így az orosz-ukrán konfliktus és a tengerentúli események játékszere lesz a hazai börze.
mfor.hu