Pénteken erőteljesen, két százalékot meghaladó mértékben gyengültek a vezető New York-i tőzsdemutatók. A hétfői kereskedésben az ázsiai piacok is meredek esést mutattak, várhatóan az európai börzék is hasonló módon nyithatnak.
Pénteken a 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 12 325,42 ponton zárt 2,04 százalékos eséssel zárt, míg a Nasdaq Composite index 2,6 százalékos (61,46 pont) csökkenéssel 2290,24 ponton fejezte be a napot.
A lejtőn a GE gyorsjelentése indította el a piacot, mely miközben a vártnál gyengébb lett, a következő negyedévei várakozásait is csökkentette. Emiatt a befektetők ismét attól tartanak, hogy a hitelválság szétterül a gazdaságban, és komoly recesszió lehet. Rontott a befektetői hangulaton az a bejelentés is, hogy az áprilisi amerikai előzetes fogyasztói hangulatindex a vártnál nagyobb mértékben csökkent, 1982 óta legalacsonyabb szintre került.
Az amerikai hatás hétfőn Ázsiában is eladásokat generált, minden jelentős piac komoly veszteséget szenvedett el. A Nikkei indexe 406,22 pont (3,1 százalék) gyengüléssel 12 917,51 ponton fejezte be a napot. Tőzsdezáráskor a bankközi devizapiacon a dollár 100,89 jenre gyengült a pénteki 101,36 jenről, ami sok jót nem jelent a carrytrading miatt.
Zuhant a Hang Seng index is, szintén 3 százalékot veszítve értékéből. A legrosszabbul azonban a tavalyi év egyik legjobban teljesítő piaca, a kínai járt, hiszen a Shanghai Composit mutatója 5 százalékos mínuszban áll.
A határidős mutatók alapján mind a londoni, mind a frankfurti piac egy százalék körüli eséssel indulhat a délelötti kereskedésben, de sok jóra a pesti parketten sem lehet számítani.