4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fitch Ratings negatívra változtatta a magyar szuverén adósbesorolások kilátását az eddigi stabil szintről. Egy héten ez volt a második negatív hír az elemzőcégektől, miután szerdán az S&P vette negatív figyelőlistára hazánkat, ezek pedig eyg esetleges leminősítést valószínűsítenek. A hír hallatán jelentősen visszaesett a pesti tőzsde, a forint is gyengélkedett délután. Az OTP ismét több mint 10 százalékot esett a végére.

Újabb leminősítés előtt állhat hazánk, miután a Fitch Ratings negatívra változtatta a magyar szuverén adósbesorolások kilátását. A szerdai S&P negatív figyelőlistára helyezés után ez újabb rossz hír a magyar gazdaságra nézve, elképzelhető, hogy heteken belül két leminősítéssel kell szembe néznünk. A bejelentés után délután a forint ismét 270 fölé gyengült az euróval szemben, míg a BUX index 10 százalékos mínuszból próbált talpra állni. Az OTP ismét több mint 10 százalékot esett, de a végére visszajött a mélypontról.


A nap legfontosabb híre az volt, hogy a Fitch szakemberei negatívra változtatták hazánk adósbesorolásának kilátásait, ami egy esetleges leminősítés előjele lehet. Az indoklás szerint a globális pénzügyi felfordulásból eredő sokkok és a valószínű euróövezeti recesszió növeli a magyar adóskockázatot.

Ha a Fitch a jelenlegi "BBB plusz"-ról egy fokozattal "BBB"-re visszaminősítené Magyarországot, a magyar adósbesorolás Romániáéval, Bulgáriáéval és Lettországéval kerülne azonos szintre a cég listáján. A legnagyobb európai hitelminősítő pénteki indoklása szerint a globális, és különösen az európai pénzügyi kondíciók romlása növeli a nagy külső finanszírozási igényű és banki finanszírozásra támaszkodó országok kockázatát. Magyarország bruttó küladóssága a GDP-érték 99 százaléka, egyike a legmagasabbaknak Közép- és Kelet-Európában.

Szerdán a Standard & Poor's már bejelentette, hogy negatív figyelőlistára helyezi hazánk adóskockázatát, néhány héten belül dönthetnek egy esetleges leminősítésről. Így elképzelhető, hogy heteken belül a Fitch és az S&P is negatív irányba változtat hazánk besorolásán.

A forint és a tőzsde is eséssel reagált, majd magukhoz tértek

A lehetséges leminősítések hallatán a forint ismét elbizonytalanodott a devizapiacon. A magyar fizetőeszköz délelőtt még jól tartotta magát a 266-os szint körül az euróval szemben, majd délután hirtelen kezdett gyengülni, és meg sem állt 271-ig. A nap végére aztán ismét kissé erősödött a forint, a tőzsde zárásakor 268,06 forintot ért egy euró, míg a dollárért közel 200 forintot kellett adni.

A hír hallatán a tőzsde zuhanásnak indult, sokéves mélypontok dőltek meg a Budapesti Értéktőzsdén. A zárás előtt a BUX index elkezdett visszakapaszkodni, a végére az OTP sem maradt 10 százalék feletti mínuszban, pedig délután még a BUX is több mint 10 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt.

A BUX végül 12 929 ponton zárt, ami 2,35 százalékkal maradt el a csütörtök délutánitól. Napközben 12 000 pont alatt is járt a mutató, a vezető részvények árfolyama jelentős mélypontra esett a kereskedés közben. Az OTP a végén 3150 forinton zárt, ami 4,55 százalékos bukást jelentett, de napközben órákig 3000 forint alatt álltak a papírok, melyek 2800 forintos mélypontig estek. Sőt a 15 százalékos limitet is elérte a zuhanás a nap bizonyos szakaszában. A Fitch kilátásrontása mellett érzékenyen érintette a bankot, hogy péntek reggel két jelentős bank elemzői is csökkentették a részvények célárát. Az HSBC 3500 forintos árfolyamot vár a magyar banktól a következő egy évben, míg az UniCredit 4350 forintos célárat határozott meg.

A Mol napközben szintén mínuszban volt, a délután második felében azonban meglódultak az olajpapírok. Végül 11 000 forinton, 3,77 százalékkal csütörtöki értékük felett zártak a cég részvényei, pedig délután 10 000 forint alatt is jártak. A Magyar Telekom szintén rég látott mélypontokon járt napközben, az árfolyam 530 forintig esett vissza, majd végül 599 forinton zártak a távközlési részvények, ami 2,28 százalékos gyengülést jelentett.


Nagyot estek a gyógyszeripari papírok is, bár a nap végére mérséklődött zuhanásuk. Az Egis végül 2,77 százalékkal zárt csütörtöki értéke alatt, míg a Richter 7,03 százalékos esés után 26 500 forintot ért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!