Hurráoptimizmus lett úrrá a világ pénzügyi piacain, miután elterjedtek olyan pletykák, hogy az új amerikai elnök létrehozná az úgynevezett "rossz bankot", hogy ezzel kihúzza a bajból a többi pénzintézetet. A Bloomberg információi szerint az Amerikai Betétbiztosítási Intézet (FDIC) irányítaná a létrejövő céget, mely megpróbálna megküzdeni a rossz hitelekkel.
A nemzetközi közgazdaságtanban régóta emlegetik a "Bad Bank Plan"-t, melynek lényege, hogy egy állami pénzintézetet hoznának létre, ebbe összpontosítanák az összes többi pénzintézet megbízhatatlan, toxikus hiteleit, így azok megszabadulnának ezektől, és normális keretek között működhetnének tovább. Ha igazak a pletykák, akkor az Egyesült Államokban rövidesen megvalósulhat az, ami eddig csak elméletben létezett.
A Bloomberg informátorai arról számoltak be, hogy Sheila Bair, az FDIC elnöke irányíthatja az új bank létrehozását, majd később a működését is. Egy másik belső hírforrás szerint Barack Obama elnök és stábja a jövő héten dönthet egy pénzügyi mentőcsomagról.
A "rossz bank" létrehozásával a kormány leírhatná azokat a jelzáloghiteleket, melyek a bankok adósságait okozzák, ettől pedig azt várják, hogy sikerülhet megállítani azt a krízist, ami már 1,3 millió amerikai lakásának elvesztéséhez vezetett. A hírek szerint a döntés következtében több pénzintézet is állami kézbe kerülhet, a kormány ezzel is védené az adófizetőket.
Bob Corker republikánus képviselő miután megbeszéléseket folytatott Obamával, megerősítette, hogy bankok lefoglalása meg fog történni. Szerinte ezzel már a bankok is tisztában vannak. A döntéshozók nyilatkozatai alapján azonban a teljes bankok államosítása nem tűnik valószínűnek, vélhetően csak bizonyos részlegek kerülnének az újonnan létrejövő állami intézmény alá. Korábban Sheila Bair is azt mondat egy interjúban, hogy meg lenne lepve, ha bankok államosítására kerülne sor - emlékeztet a Bloomberg cikke.
A legnagyobb kérdés egyelőre az, hogy a létrejövő "rossz bank" milyen áron venné meg a toxikus eszközöket a pénzintézetektől. Timothy Geithner pénzügyminiszter a múlt héten szenátusi meghallgatása előtt három lehetséges módszert vázolt fel: megvizsgálják, hogy a piacon mennyit érnek ezek az eszközök, számítógépes elemzéssel határozzák meg az értéküket, vagy pedig a bankfelügyeletre bízzák, hogy határozza meg, mennyit érnek.
A megjelent pletykákra szárnyalással reagáltak a világ tőzsdéi, főleg a pénzügyi részvények lőttek ki. A BÉT-en az OTP árfolyama szerdán délután 2497 forint volt, ez 6,71 százalékkal volt magasabb az előző napi zárásnál. A Wall Streeten a határidős indexek nem sokkal a nyitása előtt 2-2,5 százalékos emelkedést mutattak keddhez képest.