A ma reggel közölt gyorsjelentés után a Concorde szakemberei felülsúlyozásra ajánlják a Magyar Telekomot, mivel a régió távközlési szektorában csak a magyar cég tudta növelni EBITDA-ját. A kiugró eredmény jórészt egyszeri tételekkel magyarázható, de az EBITDA még ezek nélkül is 1,2 százalékkal emelkedett a második negyedévben.
A második negyedéves eredményekben jelent meg egy 8,5 milliárd forintos jóváírás, mely már 2004 óta húzódott, a Magyar Telekom és a Nemzeti Hírközlési Hatóság ugyanis megegyezett a kapcsolási díjakról szóló vitában. Ugyanakkor a vizsgálatnak a vártnál magasabb költségei is voltak, melyek 1,9 milliárdra rúgtak április és június között.
A megtisztított EBITDA 1,2 százalékos emelkedése jórészt a tavalyi létszámcsökkentés következménye, ez magasabb, mint az elemzők által várt stagnálás. A menedzsment viszont még mindig nem módosította az EBITDA várakozását erre az évre, ez várhatóan a harmadik negyedévben meg fog történni. Jelenleg ugyanis hivatalosan még mindig enyhén csökkenő EBITDA-val számol a cégvezetés.
A pénzügyi soron lényegesen csökkent a veszteség, amit a deviza fedezeti pozíciókon elért nem realizált eredménynek köszönhetünk. Az árbevétel enyhe növekedése is a fenti jóváírásnak köszönhető, anélkül 1,6%-os csökkenést látnánk.
Az MTel a régióban a legerősebb eredménnyel állt elő a szektorban, csak ők tudnak növekvő EBITDA-t felmutatni (a TEFO2 EBITDA-ja 3,2%-os, a TPSA-é 2,4%-os csökkenést mutatott). Ráadásul e növekvést igen gyenge működési környezetben tudták elérni az épphogy növekvő gazdaságot és a nyomott fogyasztást figyelembe véve.
Ennek ellenére az MTel árfolyam teljesítménye alaposan elmarad a szektortársakétól. Az MTel 4,4-es EV/EBITDA-n forog, amely mutató a cseh papírnál 5,5, a TPSA-nál 4,8, amire semmilyen fundamentális okot nem látunk. Ráadásul az MTel árfolyamát tovább segítheti a hozamkörnyezet javulása, ha egyrészt a csökkenő infláció hatására az MNB kamatcsökkentésbe kezd, másrészt a magyar nyugdíjalapok a nagyobb részvénysúlyra átállás után ismét vevőként jelentkeznek majd a kötvénypiacon legkésőbb az év végétől.