Gazdasági adatokban bővelkedő hetet tudhat maga mögött Magyarország. A héten részletes első negyedéves GDP adatokat kaptunk, amiből kiderült, hogy a termelési oldalon a feldolgozó- (+10%) és építőipar (+25,2%) húzta a gazdaságot az elmúlt évben. Szinte mindegyik ágazat bővülni tudott az első három hónapban. Egyedül a mezőgazdaságra (-5,8%) jelzett kis visszaesést a KSH. Azonban ez a pontosabb adatok beérkezésével akár még felfelé is módosulhat - olvasható a Raiffeisen Bank magyar elemzőinek heti hírlevelében.
A felhasználási oldalon az állam által "támogatott" szektorok - beruházás (+13,3%), közösségi fogyasztás (+3,5%) - teljesítettek kiemelkedően, de kellemes meglepetés, hogy a háztartási fogyasztás (+1,6%) hosszú szünet után magához kezd térni.
Összességében, ugyan alacsony szintről, de megindult a növekedés, ami a Raiffeisen várakozásai szerint az év végéig kitart. Bár a magasabb bázishatás, az esetlegesen csökkenő állami beruházások és az EU támogatások lehívhatóságának alakulása miatt gyengülhet a lendület. Ennek ellenére 2 százalék feletti éves GDP növekedési ütemmel számolnak a Raiffeisennél.
Az előzetes április kiskereskedelmi adat várakozásokat alulmúlva január óta nem látott alacsony szintre süllyedt (6,6% év/év), valószínűleg az olcsóbb üzemanyagáraknak köszönhetően. Az ipari termelés ezzel szemben 2011 februárja óta nem látott magasságba szökkent a felfutó autógyártás miatt, bár itt is csak előzetes adatot láthatunk. A külkereskedelmi egyenleg erős szintje is a járműgyártási kapacitások erősödésére utal.
Több mint 3 éve nem nőtt így az ipar
Picit visszavett áprilisban a kiskereskedelem
Immár második hónapja nő gyorsabban az import
Azonban míg az export 3,1%-kal nőtt a tavalyi értékekhez képest, addig az import 4,2%-kal erősödött. Immár harmadik hónapja figyelhető meg jelentős behozatali dinamika. Ezt alátámaszthatja a lakossági fogyasztás magára találása.
A kedvező események ellenére a hetet mégis fanyar ízzel zártuk, miután a Fitch hitelminősítő nem változtatott (BB+) az ország besorolásán, de még a kilátáson sem javított. Így maradtunk a nem befektetési kategória legmagasabb fokozatában, ahová még 2012 júniusába helyeztek. A legnagyobb problémát a Fitch a magas államadóssági szintben látja, és hiába fogadja el a magasabb gazdasági növekedés ütemét, az szerinte is nagyrészt az állami szektor aktivitásából adódik.
Legközelebb ősszel nyilatkozik majd hazánkról hitelminősítő. Akkor az S&P, ahol két kategóriára vagyunk a befektetési kategóriától (BB) dönthet.
A jövő héten infláció adatot kapunk, ahol most már mind havi, mind éves szinten deflációt várnak az elemzők. Ez fenntartja a lehetőségét a további kamatcsökkentéseknek. Miközben az egyszeri hatások miatt a magyar fogyasztói árak csökkenése átmenetinek tűnik, az eurózónában a jegybank már negatív betéti kamatokat is felsorakoztatott a deflációval szembeni csatában.
Történelmet írt az EKB
Történelmi EKB döntésre került sor a héten. A novemberi meglepetésszerű kamatvágás után a mostani akcióra mindenki számított, de így is meglepte a piacot a felsorakoztatott eszközök sokasága. Más kérdés persze, hogy ezek mennyire lesznek sikeresek és vissza tudják-e csalogatni az inflációt és hitelezési kedvet az Unióba.
Draghi a várakozásoknak megfelelően rekord alacsony szintre 0,15%-ra vágta az alapkamat mértékét, valamint -0,1%-ra a jegybanki betétekre fizetett kamat mennyiségét. Ezek június 11-én lépnek életbe. A döntés egyhangú volt. Az utóbbival az első jelentős jegybank lett – a dánoknál már egy ideje van negatív kamat - aki a negatív kamatok felé lépett.
Önmagában a kamatvágás nem lett volna elegendő, hogy a piac elégségesnek ítélje meg a döntést, de a jegybankelnök tartogatott még meglepetéseket. Az EKB felfüggeszti kötvényvásárlásainak sterilizálását (a keletkezett likviditás felitatása), és célzott hosszú távú refinanszírozási programot (LTRO) indít. A programban 4 éves alacsony kamatozású hitelt nyújtanak majd a bankoknak, ha azok azt hitelezésre használják fel. Ebben a tekintetben hasonló a hazai Növekedési hitelprogramhoz. Szeptemberben és decemberben 400-400 milliárd eurós kerettel indulnak majd a programok szigorú feltételekkel. Ez utóbbira azért van szükség, mert a korábbi LTRO programok során a pénz nagy része az állampapír piacon csapódott le. Ezt most szeretnék elkerülni.
A piacokat meglepte, hogy a jegybank elkezdte előkészíteni saját mennyiségi lazítását, amelynek keretében egyszerű és átlátható eszközfedezetű értékpapírokat (ABS) vennének. Azonban ezt a végső fegyvert majd csak a helyzet esetleges romlása során vetik be. A jegybankelnök közölte, hogy nem kizárható további kamatcsökkentés, de annak alsó sávjánál járnak már.
Cáfolta, hogy az euró árfolyam meghatározása célként szerepel, de megerősítette, hogy fontos az árstabilitás és a növekedés szempontjából. Mivel az inflációs várakozások "jelentősen lehorgonyozottak" a korábbi 1%-os várakozást 0,7%-ra csökkentették. Az euró a kezdeti beerősödés után (februári szintekig) gyengülni kezdett.
A bejelentett csomag átfogó, de komoly aggályok vannak, hogy sikeres lesz e. A jegybanki betétekben már most is nagyon kevés pénz van és az LTRO is szinte mind visszafizetésre került. A novemberi kamatcsökkentés is csak minimális hatással volt. Lassan az EKB-nál is elfogynak a töltények az infláció és a gazdaság beindítására, olvasható a Raiffeisen heti hírlevében.
mfor.hu