Bár a decemberi infláció alacsonyabb lett a várakozásoknál, az éves átlagos áremelkedés így is 5,7 százalékos lett. A figyelem azonban sokkal inkább arra összpontosul, hogy hogyan alakul az idei első hónapok árváltozása tekintettel az erőltetett árcsökkentésekre - írja heti elemzésében a Raiffeisen Bank.
A monetáris politikát jelenleg amúgy sem befolyásolja különösebben az inflációs főmutató alakulása, az alapfolyamatok terén pedig nem nagyon látni változást. A jövő héten mindössze a kiskereskedelmi forgalomról érkezik statisztika, ami a szakemberek előrejelzése szerint kissé enyhülő zsugorodást fog mutatni. Tavaly ugyanis csökkentek a reáljövedelmek. Novemberben (a jövő heti adattal megegyező hónapban) a péntek reggeli hírek szerint 2 százlékkal csökkentek a nettó bérek. Idén megfordulhat ez, az adóintézkedések és hatósági árcsökkentés által leszorított infláció miatt enyhe (1,5 százalékos) reálbér növekedésre számítanak a Raiffeisen elemzői. Ez vélhetően a lakossági fogyasztásban is tükröződni fog, amelyben alig látható, de kimutatható növekedéssel számolnak 2013-ban.
"A devizapiac frontján valami olyasmit láthattunk az elmúlt héten Magyarországon, mint amit Japánban" - jegyzik meg a szakemberek. Nyilatkozatokkal sorozatosan gyengítik az árfolyamot a gazdaságpolitikusok mindkét országban, igaz, itthon ez Matolcsy Györgyre korlátozódik. Majd ezt nem sokkal követően kiáll egy másik kormánytag - Japánban a pénzügyminiszter, itthon ennek hiányában Varga Mihály - és egy szóbeli intervenciót intéz, amitől hirtelenjében sokat erősödik a fizetőeszköz. Ennek megfelelően lekerült a napirendről a 300 forint feletti euró árfolyam, ez a jövő héten még nem valószínű. Mindemellett várakozásaik szerint a későbbiekben újra gyengülhet a forint, az MNB elnök váltással kapcsolatos aggodalmak ugyanis nem tűntek el, és az idő előrehaladtával még fokozódhatnak is.
Csak lassan kecmereg ki az eurózóna a recesszióból
Úgy néz ki, kedvező az idő most kötvények kibocsátására, főként olyan országok számára, akik korábban nem könyvelhettek el e téren egyértelmű sikereket. Legalábbis ezt a következtetést lehet levonni az elmúlt hét aukciói alapján. Egyrészről itt van a spanyol siker: ezen a héten kibocsátott állampapírok jellemzően 20-30 bázisponttal alacsonyabb hozam mellett keltek el, mint az előző kibocsátásokon. Átlagosan 5 százalék körüli hozamról beszélünk, tehát menedzselhető kamatteherről. Mindemellett középtávon a spanyol állam finanszírozását továbbra is ingoványosnak vélik a Raiffeisen elemzői, és megemlítik, hogy az első negyedévhez képest a későbbiekben még jobban felpörögnek majd a spanyol aukciók, miután jelentős refinanszírozási szükséglete van. A héten 4,5 milliárd eurót sikerült fedezni, ami nem kevés, ám töredéke csak a 121 milliárd eurós igénynek.
Ezek az eredmények Portugáliát is arra csábítják, hogy piacra lépést tervezzen. A harmadikként segítséget kérő ország 2010 vége óta nem bocsátott ki kötvényt, csak pár hónapos lejáratú elemi kötvényeket. Pénteki hír, hogy amerikai befektetőknek terveznek kibocsátási roadshowt, és ennek megszervezésére a Citit, Morgan Stanleyt és a Stormharbourt kérték fel.
A jövő héten több fontos konjunktúra adat érkezik, amikből az évkezdet reálgazdasági pillanatképét olvashatjuk le. "A német ZEW és Ifo, valamint az eurózóna bizalmi indexei várakozásaink szerint egyaránt azt fogják mutatni, hogy a gazdasági aktivitás gyenge, de javulgat. Mindezzel együtt arra számítunk, hogy az eurót használó övezet csak lassan kecmereg ki a tavalyi recesszióból" - olvasható a heti elemzésben.
mfor.hu