3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy ismét a bizonytalanság lett úrrá a nemzetközi piacokon az írek miatti aggodalmak miatt, úgy került hazánk is perifériára a befektetők étlapján. Emelkedő hozamok, gyengülő forint, növekvő kockázati felár jellemzi a magyar eszközöket. A Commerzbank napi kommentárja szerint a hétvége előtt egyedül a tavaszias idővel vigasztalódhatunk.

EUR/HUF (275,45 - 277,65): Egyértelmű kockázatkerülés jellemezte a tegnapi kereskedési napot, ami jól látszott a forint több mint egy százalékot gyengülő árfolyamában, az emelkedő állampapír hozamokban, a 300-as szintet átlépő magyar CDS-felárban, és a csökkenést mutató tőzsdeindexekben. Továbbra is napirenden van a PIIGS országok adóssághelyzete, és ezt tetézi a folyamatos bizonytalanság a hazai középtávú államháztartási hiány alakulásával kapcsolatban. A miniszterelnök tegnapi beszédében újabb igényét fejezte ki 2012 utáni extraadók beszedésére, anélkül, hogy előzetesen tárgyalt volna (a konkrétumok fixálása előtt azért lesznek egyeztetések) az érintett szektorok képviselőivel. Ez sajnos erősen alááshatja az amúgy sem szilárd bizalmat felénk, könnyen eltántoríthatja a ködös kommunikáció a beruházókat, befektetőket. Bár a harmadik negyedéves GDP sokkal jobb lett a vártnál (1,6% vs. 1,2%), egyelőre ez sem volt képes a gyengülő trendet megállítani. Egy fecske nem csinál nyarat ugye, ha már a november közepi tavaszban 15-20 fokokat mérünk. De legalább van minek örülni így hétvége előtt!

EUR/USD (1,3550 – 1,3675): Az európai adósság problémák, illetve az utóbbi jó amerikai adatok komoly lendületet adtak a dollárnak. Múlt hét közepén még 500 ponttal magasabban jegyezték az EUR/USD árfolyamát, a ma reggeli 1,36-hoz képest, ezen a jó német GDP adat sem volt képes változtatni (3,9%). Ez meg is látszik a dollár / forint keresztárfolyamában is, 192-ről 204-re gyengült a forint a zöldhasúval szemben. Ma az eurozóna harmadik negyedéves összesített GDP számait teszik közzé, az USA-ban pedig a University of Michigan hangulatindexe lesz a legfontosabb adatpublikáció. A G20 első napja a várakozásoknak megfelelően eredménytelenül zárult, kicsit meetingeltek, próbálták puhítani egymást, de igazából csak egy dologban értettek egyet az „egy híján húszak”, ez pedig az USA bírálata a QE.2 miatt. Mindenki a saját devizáját félti az esetleges tőke beáramlás miatti felértékelődéstől, bár a FED még egy centet sem költött…

CHF/HUF (207,70 – 210,25): Vegyünk egy rész "svájci" erősödést, egy rész forintgyengülést az euró ellen, ezt jól összegyúrjuk, és máris kész a 210-es süti. Azóta kicsit hűlt a pite, de a 200-as szint már csak a horizonton dereng.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!