A múlt heti olajár-csúcs után a hét elején lassan lefelé indult a nyersanyag árfolyama, tegnap viszont pillanatok alatt visszakapaszkodott 138 dollár fölé. Ez ismét előtérbe helyezte az inflációs félelmeket, illetve a kamatemelések valószínűségét világszerte. Ráadásul pénteken jönnek Amerikából a májusi inflációs adatok, ezért még két csúnya nap állhat előttünk a héten.
A Dow Jones ipari index 12 083 ponton zárta a tegnapi napot, ami 1,68 százalékkal maradt el a keddi értéktől. Ez a záróérték március közepe óta a legalacsonyabb: március 17-én 11 972 ponton zárt a mutató, azóta nem volt ilyen alacsonyan a nap végén. A többi vezető index szintén veszített értékéből: a Standard & Poor's 1,69 százalékkal gyengült, a Nasdaq pedig 2,24 százalékot bukott a kereskedés végére.
A Dow Jones index 30 vállalata közül az Alcoa bukott a legnagyobbat, miután a JP Morgan elemzői kedvezőtlen értékelést adtak ki az aluminiumgyártóról. A cég részvényei 8 százalékkal estek vissza a nap végére.
Az olaj ára először a múlt pénteki őrült napon lépte át a 138 dolláros határt, majd csökkenésnek indult. Tegnap napközben ismét 138,30 dollárig emelkedett az árfolyam, mely a nap végére 136,38 dollárig esett vissza, de ez még így is több mint 5 dolláros drágulás volt egy nap alatt.
Az Egyesült Államokban tegnap jelentek meg a múlt heti olajtartalék-adatok, melyek immáron sorozatban negyedik hete mutattak csökkenést. A múlt héten 4,6 millió hordóval csökkentek a készletek, ez nagyobb visszaesés a vártnál.
A magas olajár ismét az inflációs félelmeket erősítette, a befektetők ismét attól tartanak, hogy ha nem sikerül megfékezni az olajárat, akkor az komoly negatív hatással lehet az inflációra és a gazdasági növekedésre is. A növekedést a kiskereskedelmi fogyasztás visszaesésn keresztül befolyásolhatja a magas ár. Szintén aggodalomra ad okot, hogy a napokban egyre többfelől lehetett hallani várható kamatemelésekről, a világ jegybankjai ugyanis csak ezzel az eszközzel tudják megfékezni az elszabaduló inflációt. Egy sorozatos kamatemelés viszotn szintén érzékenyen érintheti a gazdaságot, mivel a gazdasági szereplők, a cégek drágábban juthatnak hitelekhez.
Magyar idő szerint tegnap este jelent meg a Fed Bézs könyve, melyben az amerikai jegybank a gazdaság általános állapotát elemzi. Ebben a központi bank döntéshozói szintén kiemelték az inflációs nyomás fokozódását a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak miatt, szerintük a gazdaság alapvetően gyenge még mindig.
Korábban a legtöbb elemző és befektető arra számított, hogy az év második felében magához térhet az amerikai gazdaság a hitelválság után, most azonban az infláció növekedése miatt egyre többen vélekednek másként. A legnagyobb félelmük, hogy az infláció a lakossági fogyasztás visszaeséséhez fog vezetni, ezen keresztül pedig sújtja az amerikai gazdaságot, így továbbra is alacsonyan marad a gazdasági növekedés.
Az amerikai piacok negatív hangulata ma reggel begyűrűzött Ázsiába is, a vezető indexek jórészt jelentősen visszaestek. A japán Nikkei 225 index 2,08 százalékot bukott a kereskedés második felére, a hongkongi Hang Seng 2,22 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 2,71 százalékos zuhanás után ismét 3000 pont alá ment.