3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pozitív nyitás után délelőtt kezdett gyengülni a Budapesti értéktőzsde BUX indexe, mely a végén 0,8 százalékkal zárt pénteki értéke alatt. A vezető papírok közül csak a Mol tartotta magát. A nemzetközi piacokon is pesszimista volt a hangulat, ráadásul hazánkat leminősítette a Standard & Poor's, így délután a forint is gyengült.

A nemzetközi tőzsdék annak köszönhetően gyengültek, hogy a hétvégén a G-20 képviselői nem jutottak konkrét eredményre a hitelválság leküzdését illetően. Itthon a Standard & Poor's leminősítése volt a nap legfontosabb eseménye, így már mindhárom nagy hitelminősítő csökkentette hazánk szuverén adósbesorolását.

A BUX index végül 11 772 ponton zárt, ez 0,8 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értéknél. A forgalom alacsony volt a részvénypiacon, a zárásig alig 15 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között. A vezető papírok közül egyedül a Mol tudott pluszban maradni, pedig az elemzők veszteséget várnak a kedden megjelenő gyorsjelentés előtt. Az olajcég papírjai 1,52 százalékos javulás után 10 000 forintot értek a záráskor. Az OTP árfolyama viszont 0,19 százalékkal visszaesett, így 2695 forintot adtak a részvényekért. 1,09 százalékot bukott a végére a Magyar Telekom, mely 546 forinton zárta a hét első napját a tőzsdén.

Gyengén muzsikáltak a gyógyszergyártók is: az Egis 2,72 százalékos esés után 10 890 forintot ért, míg a Richter 24 600 forintos ára 3,15 százalékkal maradt el a péntekitől.

A forint a nap első felében jól tartotta magát a devizapiacon, majd a Standard & Poor's leminősítésének megjelenése után kissé gyengült az euróval szemben. A tőzsde zárása után nem sokkal 268,62 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 212,25 forint volt.

A Standard & Poor's elemzői azok után minősítették le hazánk hosszú- és rövidtávú adósságbesorolását, hogy november elején a Fitch és a Moody's már megtették ezt. A szakemberek szerint a romló külső környezet jelentős nyomást gyakorol a magyar gazdaságra, az állam külső finanszírozási igénye egyre nehezebben teljesíthető a magas forrásköltségek miatt.


Amerikában délután jelent meg az ipari termelés októberi adata, mely javulást mutatott a szeptemberi 3,7 százalékos visszaesés után. A vártnál jobb eredmény jórészt annak volt köszönhető, hogy a múlt hónapban már kezdtek újraindulni a hurrikánok miatt leállított gyárak. Ugyanakkor a csökkenő kereslet még mindig érzékenyen érinti az amerikai gyárakat, az autók, számítógépek és bútorok gyártása például ismét csökkent októberben.

A nemzetközi piacokon szintén pesszimista hangulat uralkodott lényegében a nap elejétől kezdve. A vezető európai tőzsdeindexek délután 2-3 százalék körüli mínuszban voltak, a Wall Streeten pedig 2 százalék körüli gyengüléssel kezdtek a fő mutatók.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!