10 914 ponton zárta a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,32 százalékkal maradt el a csütörtöki értékétől. A hongkongi Hang Seng 0,77 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 0,11 százalékos felfelé araszolást produkált. Veszített értékéből a dél-koreai Kospi is, mely 0,14 százalékos mínuszban zárt, a tajvani piacon viszont 0,33 százalékos emelkedés volt.
Ismét a görög adósságválsággal kapcsolatos aggodalmak rontották el a befektetők hangulatát azt követően, hogy csütörtökön a Moody's leminősítette Görögország szuverén adósbesorolását. Szintén tegnap jelent meg a 2009-es végleges deficitadat, mely még a vártnál is magasabb lett, ez is hozzájárult a görögökkel kapcsolatos pesszimizmushoz.
A most megjelent hírek alapján egyre biztosabbnak tűnik, hogy a görögöknek szükségük lesz a közelmúltban elfogadott 45 milliárd eurós mentőcsomagra, azonban a segítség feltételeiről jelenleg tárgyalnak az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). Ha a két szervezet tartja magát az eredeti feltételekhez, akkor Görögország csak akkor hívhatja le a hitelt, ha a piacról már nem tudja finanszírozni magát, azaz lényegében csődbe ment.
A világ tőzsdéin a befektetők mosta hétvégi G20-üléstől várják a megoldást, abban bíznak, hogy a világ legfejlettebb országainak washingtoni tanácskozásán igyekeznek megoldást találni a görög problémára is.
Ázsiában a devizapiacokon a dollár erősödött a japán jennel és az euróval szemben is, ezzel az európai valuta folytatta régóta tartó negatív szériáját. A nyersanyagpiacokon alig változott az olaj világpiaci ára, enyhe csökkenés után péntek reggel ismét 84 dollár alatt volt a jegyzés.
Menedzsment Fórum