A mai reggel ismét azt bizonyította, mennyire sebezhető az OTP, hiszen miután a Merrill Lynch 7500 forintról 4800 forintra csökkentette a részvények célárát, több mint 8 százalékkal szakadtak be a papírok a tőzsdén. Az elemzők éppen arra hivatkozva módosították ilyen jelentősen a célárat, hogy szerintük a magyar bank rendkívül sebezhető, ezt támasztja alá a múlt heti szakadás is.
A BUX index reggel 4,18 százalékos mínuszban volt nem sokkal a nyitás után, az esés jórészt az OTP-nek volt köszönhető. A bankpapírok 8,31 százalékos gyengülés után 4081 forintot értek, ez jórsézt a Merrill leminősítésének volt köszönhető. Egy kis korrekció már várható volt a papírban az elmúlt napok szárnyalása után, de ekkora esésre senki sem számított. A papír 10 óra előtt elérte a 10 százalékos esést. A technikailag fontos szintnek számító 4000-es szint is elesett. Néhányan attól tartanak, hogy ezt követően ismét a komolyabb zuhanás jöhet.
A Mol 4,22 százalékot bukott a nyitás utáni fél órában, 13 400 forintba kerültek az olajpapírok, míg a Magyar Telekom 2,78 százalékos esés után a 700 forintos támasznál állt. A gyógyszerpapírok vegyesen kezdték a napot: az Egis 3,42 százalékkal gyengült az első percekben, a Richter viszont kismértékben erősödni tudott.
A Merrill Lynch azzal magyarázza az OTP-célár 36 százalékos csökkentését, hogy hazánkban a bankszektor a környező országoknál is nagyobb kockázatot vállalt, mivel a hitelek mindössze 44 százaléka van hazai devizában. Az OTP esetében súlyosbítja a helyzetet, hogy az utolsó hetekben már a hitelek 20-30 százalékát japán jenben folyósította, ami az egyik legmegbízhatatlanabb deviza a piacon.
Összefoglalva tehát az elemzőcég szakemberei azt valószínűsítik, hogy jelentősen romlik majd az OTP eredménye, főleg a kockázatos devizahitelek miatt. Éppen erre alapozzák azt a véleményt is, hogy a magyar bank rendkívül sebezhető.