Vegyes teljesítménnyel zártak szerda reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután kedden bejelentették, hogy az amerikai fogyasztói bizalom a várttal ellentétben visszaesett. Ez kicsit elhomályosította az utóbbi hónapokra jellemző optimizmust, azonban a negatív hangulat nem minden piacon jelent meg rögtön, inkább iránykeresés volt jellemző.
10 133 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,33 százalékkal volt magasabb a keddi értékénél. Ez jól jelzi a tanácstalanságot az ázsiai piacokon, igazán a befektetők sem tudták, merre lépjenek. A többi vezető index vegyesen szerepelt: a hongkongi Hang Seng 0,73 százalékot veszített értékéből, a Shanghai Composite viszont 1,08 százalékot javítani tudott. A dél-koreai tőzsde Kospi indexe 1 százalékkal keddi szintje alatt állt közvetlenül a zárás előtt, a tajvani tőzsde mutatója pedig 1,07 százalékkal erősödött.
Kedd délután közölték az Egyesült Államokban, hogy a fogyasztói bizalom meglepetésre visszaesett a várt emelkedés helyett, jórészt ez okozta a pesszimizmus erősödését. A vártnál gyengébb makroadat ugyanis egy kicsit lehűtötte a kedélyeket az amerikai gazdaság talpra állásával kapcsolatban, rávilágított arra, hogy az utóbbi hónapokban néhányan talán túlzottan is optimisták voltak.
A szakemberek 57 pont körüli fogyasztói bizalmi indexre számítottak, ezzel szemben a mutató 53,1 pontig esett vissza. A hét második felében jönnek a szeptemberi munkanélküliségi adatok a tengerentúlon, melyek jelentősen befolyásolhatják a hangulatot a későbbiekben. Szerdán az ADP munkaerőpiaci index alakulásáról kaphatunk képet a tengerentúlról, míg pénteken jönnek a munkanélküliségi adatok és a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának alakulása.
A felmérések tanulságai szerint az amerikaiak még mindig attól tartanak, hogy elveszítik állásukat, ennek következtében pedig kevesebbet költenek. Emellett a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a gazdasági kilátások javulása egyelőre nem vezetett oda, hogy a cégek új embereket vennének fel.
Ázsiában lényegében március óta tart a rally a részvénypiacokon, azonban az utóbbi időben egyre többen figyelmeztetnek arra, hogy az emelkedés túl gyors és túl meredek volt. Főleg a kínai piaccal kapcsolatban vélekednek úgy, hogy az emelkedés nem volt megalapozva a vállalati profitokkal, azaz a fundamentumok nem indokolták az ilyen mértékű javulást.
Szintén kedden közölték, hogy sorozatban harmadik hete emelkedtek az amerikai olajkészletek, ennek ellenére azonban szerda reggel Ázsiában ismét 67 dollár fölé emelkedett a nyersanyag árfolyama.