10 462 ponton fejezte be a pénteki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,49 százalékkal volt alacsonyabb az egy nappal korábbi értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,34 százalékos mínuszban zárt, a Shanghai Composite pedig 0,5 százalékos lecsorgást mutatott. 0,06 százalékkal feljebb tudott kapaszkodni a dél-koreai Kospi, emellett a tajvani piacon is néhány pontos emelkedés volt.
A befektetők az elmúlt napokban kedvezően fogadták a gigantikus méretű európai mentőcsomagot, azonban most a görög, spanyol és portugál megszorítások kapcsán attól tartanak, hogy ezek az intézkedések lassítják majd a gazdasági növekedést. Ráadásul csütörtökön már arról lehetett hallani, hogy az olasz kormány is megszorításokra készül.
Az elemzők szerint első látásra pozitív hírek voltak azok, hogy az európai államok kordában akarják tartani költségvetésüket, a hiány lefaragására törekszenek. Kicsit később aztán a befektetők is az intézkedések makrogazdasági hatásait kezdték vizsgálni, így mostanra inkább pesszimista a hangulat a megszorításokkal kapcsolatban.
Japánban a Sony csütörtökön közölte legutóbbi üzleti évének eredményeit. A cég működési eredménye a vártnál lényegesen rosszabb lett, ennek volt köszönhető, hogy a részvények 6,7 százalékkal gyengültek pénteken. Emellett a bankrészvények kerültek komolyabb nyomás alá a tőzsdéken, miután az amerikai hatóságok sorra vizsgálódnak a pénzintézeteknél a válságban betöltött szerepüket illetően.
Amerikában csütörtökön a vártnál gyengébb munkaerőpiaci adat jelent meg, a számok azt bizonyítják, hogy a heti friss munkanélküliek száma nem csökken a várt ütemben, a magas munkanélküliség pedig az amerikai gazdaság legnagyobb problémája jelenleg.
A devizapiacokon a dollár erősödött a japán jennel szemben, azonban az euró ellenében kicsit gyengült az amerikai fizetőeszköz. Az olaj ára a kedvezőtlen befektetői hangulatban tovább csökkent, így már 74 dollár alatt van a nyersanyag jegyzése.
Menedzsment Fórum