9439 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,04 százalékkal volt alacsonyabb a tegnapi szintnél. A hongkongi Hang Seng a nap végére 0,37 százalékkal esett vissza, a dél-koreai Kospi 0,26 százalékkal gyengült, a tajvani piacon pedig 1,12 százalékos volt a mínusz. A nap üde színfoltja a Shanghai Composite volt, mely 2,13 százalékkal kapaszkodott feljebb reggelre.
Az utóbbi hetekhez hasonlóan továbbra is az európai országok adósságproblémái jelentik az egyik legnagyobb kockázatot Ázsiában is. A befektetők egy része aggódik amiatt, hogy az egész Európán végigsöprő válság visszaveti majd a világgazdaság növekedését, mely amúgy is éppen csak kibontakozóban van.
Japánban kedvező hírek láttak napvilágot szerdán: a gépipari megrendelések áprilisban sorozatban másodszor tudtak emelkedni, azonban a jelek szerint ez sem volt elég a befektetők megnyugtatásához.
A fentiek mellett a kínai munkaerőpiacról is negatív hírek érkeznek: egyre többen tartanak attól, hogy visszafordíthatatlanul elszaporodnak majd a sztrájkok, tiltakozások a távol-keleti országban. A napokban például a japán Honda autógyár állította le a termelést két kínai üzemében sztrájkok miatt.
A devizapiacokon a dollár gyengült a japán jennel szemben, az euró ellenében viszont ismét erősödött. A közös európai valuta az utóbbi napokban négyéves mélypontra gyengült, miután a kontinens országai sorra jelentik be a megszorításokat. Az olaj világpiaci ára kismértékben emelkedett, így ismét 72 dollár felett volt egy hordó nyersanyag jegyzése, mivel a befektetők egy része szerint emelkedni fog a kereslet az üzemanyagok iránt.
Menedzsment Fórum