Reggel még 288 alatt kezdett a forint az euróval szemben a devizapiacon, az első néhány órában azonban jelentős gyengülésbe kezdett a magyar deviza, kilenc óra után már ismét 290 felett volt az euróárfolyam. A régiós devizák hasonló mértékben estek vissza a kezdéskor, de vélhetően ez nem vigasztalja a forintért aggódókat.
Hétfőn kora délelőtt 290,71 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár árfolyama nem sokkal korábban 224,35 forint volt. A svájci frank 192,51 forintba került, ez némi javulás a múlt hét elején tapasztalt 200 feletti árfolyamhoz képest, de még mindig nagyon magas, így továbbra sem örülhetnek a devizahitelesek.
A forint először múlt kedden törte át a bűvös 300-as határt az euró ellenében, majd a hét további részében a 304 forintos árfolyam is elesett. Csütörtök délután azonban meredek erősödésbe kezdett a forint, miután a Magyar Nemzeti Bank bejelentette, hogy ötmilliárd eurós likviditást juttat a bankszektornak. A javulás összhangban állt a régió devizáival, a zloty és a cseh korona is erősödött. Pénteken aztán a forint tartotta előző napi értékét, egy időre 285 alá is esett az euró jegyzése.
A magyar deviza hétfő reggeli gyengülése ismét a régiós devizákkal együtt történt: a zloty 4,5756-ig esett az euró ellenében a pénteki 4,53-as szintről, míg a cseh korona 28,052-ig gyengült. Az utóbbi napok gyenge teljesítménye jórészt azzal magyarázható, hogy a mostani helyzetben jelentősen visszaesett a nemzetközi befektetők kockázatvállalási kedve, ezt pedig általában a feltörekvő piacok - például Közép-Kelet-Európa - devizái szenvedik meg. A régióval kapcsolatban továbbra is negatívak az elemzői vélemények, ez sem segíti a forint árfolyamának erősödését.
A mostani helyzetben az MNB azért nem nagyon tud beavatkozni a forint védelme érdekében, mert a nemzetközi folyamatokkal a magyar jegybank sem mehet szembe. Az őszi kamatemeléshez hasonló lépés azért nem vezethet eredményre, mert csak ideig-óráig védené a forintot, ráadásul aláásná a jegybank hitelességét. Most annyiban más a helyzet, mint az ősszel, hogy nem a forint elleni spekuláció szemtanúi lehetünk, hanem a nemzetközi folyamatoknak megfelelően gyengül a devizánk. A másik lehetséges eszköz a jegybanki intervenció lenne, de ezt pedig csak a devizatartalékok terhére tudná megtenni az MNB.
A forint hétfő reggeli gyengülése: