Az utóbbi napok jelentős emelkedése után kedden a Wall Street vezető mutatói is gyengültek már, mivel egyre több vállalat csökkenti profitelőrejelzéseit. A befektetők figyelme így ismét a reálgazdasági adatok felé fordult, a bizonytalan hírek miatt a legtöbben igyekeznek biztonságos helyre vinni a pénzüket, ennek köszönhetően nőtt meg az államkötvények iránti kereslet.
A Dow Jones ipari index kedden 8691 ponton zárt, ami 2,72 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. Pénteken és hétfőn összesen 560 ponttal emelkedett a mutató értéke, ennek egy részét adta most vissza. A többi index sem járt jobban: a Standard & Poor's 500 2,31 százalékot veszített, míg a Nasdaq 1,55 százalékkal gyengült hétfői értékéhez képest.
A fenti adatokból az látszik, hogy a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index jóval mérsékeltebb esést produkált, mint a többi mutató, ez arra utal, hogy a befektetők leginkább a technológiai cégek papírjait vették a piacon.
A részvények gyengélkedésével egyidőben megnőtt a kereslet az államkötvények iránt, a négyhetes papírok hozama 0 százalékra csökkent, azaz a befektetők csak az eredetileg betett pénzt kapják vissza, nincs semmi hozam. Az utóbbi napok eseményei azt mutatják, hogy a nagy intézményi befektetők két vasat tartanak egyszerre a tűzben: a részvénypiacok visszapattanására számítanak, mellette viszont a pénzük egy részét kötvényekbe fektetik, hogy biztonságban tudják.
A keddi gyengülés ellenére még mindig alapvetően optimisták a befektetők a részvénypiacokkal kapcsolatban, a legtöbben úgy vélik, hogy a piac már elérte mélypontját, azonban a reálgazdasági visszaesés miatt a szakemberek továbbra is nagy volatilitásra számítanak.
A befektetők egy része ugyanakkor arra számít, hogy a mostaninál sokkal nehezebb lesz a helyzet, erre utalnek a cégek sorozatos profitfigyelmeztetései is. Kedden például a FedEx csomagszállító cég csökkentette a várakozásait a 2009-es eredményével kapcsolatban, mellette több vállalat is csökkenő profitot valószínűsített és elbocsátásokat jelentett be. A FedEx papírjai a kereskedés végére 14,5 százalékkal lettek olcsóbbak.
Az olajár annak ellenére tovább csökkent, hogy a szakemberek várakozásai szerint a jövő héten az OPEC jelentősen csökkenti majd a kitermelést, hogy gátat szabjon a zuhanásnak. A New York-i árutőzsdén a záráskor 42,07 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 1,64 dollárral volt alacsonyabb, mint a hétfői árfolyam.
Az autógyártók kedden egész nap arra vártak, hogy a kongresszusi képviselők megegyezzenek a számukra nyújtandó mentőcsomagról, végül kedden este született meg az elvi megállapodás a tőzsde zárása után. A General Motors részvényei a nap végén 4,7 százalékkal voltak olcsóbbak, mint hétfőn, a Ford 4,4 százalékot veszített értékéből, í Chrysler részvényei pedig nincsenek bevezetve a tőzsdére.