3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pénteki és hétfői emelkedés után kedden az amerikai tőzsdéket is utolérte a negatív hangulat, a Dow 243 ponttal gyengült. A megjelent gyenge vállalati adatok újra a gazdasági visszaesésre irányították a befektetők figyelmét, a biztonságos államkötvények iránt viszont megnőtt a kereslet.

Az utóbbi napok jelentős emelkedése után kedden a Wall Street vezető mutatói is gyengültek már, mivel egyre több vállalat csökkenti profitelőrejelzéseit. A befektetők figyelme így ismét a reálgazdasági adatok felé fordult, a bizonytalan hírek miatt a legtöbben igyekeznek biztonságos helyre vinni a pénzüket, ennek köszönhetően nőtt meg az államkötvények iránti kereslet.

A Dow Jones ipari index kedden 8691 ponton zárt, ami 2,72 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. Pénteken és hétfőn összesen 560 ponttal emelkedett a mutató értéke, ennek egy részét adta most vissza. A többi index sem járt jobban: a Standard & Poor's 500 2,31 százalékot veszített, míg a Nasdaq 1,55 százalékkal gyengült hétfői értékéhez képest.

A fenti adatokból az látszik, hogy a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq index jóval mérsékeltebb esést produkált, mint a többi mutató, ez arra utal, hogy a befektetők leginkább a technológiai cégek papírjait vették a piacon.

A részvények gyengélkedésével egyidőben megnőtt a kereslet az államkötvények iránt, a négyhetes papírok hozama 0 százalékra csökkent, azaz a befektetők csak az eredetileg betett pénzt kapják vissza, nincs semmi hozam. Az utóbbi napok eseményei azt mutatják, hogy a nagy intézményi befektetők két vasat tartanak egyszerre a tűzben: a részvénypiacok visszapattanására számítanak, mellette viszont a pénzük egy részét kötvényekbe fektetik, hogy biztonságban tudják.

A keddi gyengülés ellenére még mindig alapvetően optimisták a befektetők a részvénypiacokkal kapcsolatban, a legtöbben úgy vélik, hogy a piac már elérte mélypontját, azonban a reálgazdasági visszaesés miatt a szakemberek továbbra is nagy volatilitásra számítanak.

A befektetők egy része ugyanakkor arra számít, hogy a mostaninál sokkal nehezebb lesz a helyzet, erre utalnek a cégek sorozatos profitfigyelmeztetései is. Kedden például a FedEx csomagszállító cég csökkentette a várakozásait a 2009-es eredményével kapcsolatban, mellette több vállalat is csökkenő profitot valószínűsített és elbocsátásokat jelentett be. A FedEx papírjai a kereskedés végére 14,5 százalékkal lettek olcsóbbak.


Az olajár annak ellenére tovább csökkent, hogy a szakemberek várakozásai szerint a jövő héten az OPEC jelentősen csökkenti majd a kitermelést, hogy gátat szabjon a zuhanásnak. A New York-i árutőzsdén a záráskor 42,07 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 1,64 dollárral volt alacsonyabb, mint a hétfői árfolyam.

Az autógyártók kedden egész nap arra vártak, hogy a kongresszusi képviselők megegyezzenek a számukra nyújtandó mentőcsomagról, végül kedden este született meg az elvi megállapodás a tőzsde zárása után. A General Motors részvényei a nap végén 4,7 százalékkal voltak olcsóbbak, mint hétfőn, a Ford 4,4 százalékot veszített értékéből, í Chrysler részvényei pedig nincsenek bevezetve a tőzsdére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!