Az egyezség alapját a tagországok pénzügyminisztereinek múlt héten kialakított közös álláspontja jelentette, de a parlamentnek egy-két ponton sikerült kompromisszumos megoldást keresztülvinnie, amely egyebek között nagyobb átláthatóságot biztosít az ágazatban. A szabályozás középpontjában az úgynevezett útlevélrendszer áll, amelynek alapján az egyik tagországban jóváhagyott alapok más államok befektetői számára is elérhetővé válnak.
Az alternatív befektetési alapok szabályozása újabb lépés a reformok sorában, amelyekről az EU az elmúlt években lezajlott nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság tanulságai alapján döntött. A pénzügyi piaci spekulációra sokan ma is úgy tekintenek, hogy hozzájárult a válság súlyosságához. A szóban forgó alapok világszinten ezer milliárd eurós nagyságrendű összeget kezelnek.
Az uniós szabályozás egységes keretet teremt e befektetési formák ellenőrzésére és felügyeletére, és feltételekhez köti működésüket az EU egységes piacán. Az EU-ban várhatóan 2013-tól működik majd a szigorúbb rendszer.
A megállapodást az EU plenáris ülésének még jóvá kell hagynia, de az intézményközi megállapodás nyomán ez már csak formalitás. Képviselők néhány csoportja mindazonáltal még kedden is úgy vélte, hogy a szabályozás nem kellően szigorú a spekulációval szemben, és tovább kellene növelni az átláthatóságot is a rendszerben.
MTI