3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kicsit viccesen azt mondhatnánk, hogy a pesti piacot másolták New Yorkban, hiszen a tengerentúli tőzsdéken is a nap nagy részében számottevő mínuszok voltak, ám a kereskedés végén nagy feltámadás következett. Az amerikai indexek jelentős pluszban zártak.

Emelkedéssel zártak kedden a New York-i értéktőzsde vezető mutatói, a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 151,52 ponttal, azaz 1,42 százalékkal 10806,82 pontra erősödött. Az S&P 500-as mutató 24,52 ponttal, vagyis 2,23 százalékkal 1123,75 pontra emelkedett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 68,99 ponttal, azaz 2,95 százalékkal nőtt, és 2404,82 ponton zárt.

A nap végi hajrá kissé meglepő volt, ám a Financial Times a zárás előtt egy órával olyan hírt közölt, hogy az európai unió pénzügyminiszterei megállapodásra juthatnak, arra vonatkozólag, hogyan koordinálják a pénzügyi intézményrendszer, a bankok újratőkésítését. Az erre beinduló vételek jelentős shortzárást generáltak, így az árfolyamok megugrása nem feltétlen a körülmények gyökeres változásának tudható be. Ezt erősíti, hogy néhány hete az EFSF feltőkésítése, illetve a napokban annak a német parlament által jóváhagyott bővítése is nagy reményekkel kecsegtetett, ám a befektetők később kevesellték az intézkedéseket.

A nap elején komoly mínuszokkal indult a kereskedés, mert a befektetők ismét tartanak az európai adósságválság továbbgyűrűző hatásaitól. A pánik azt követően enyhült, hogy a Fed elnöke, Ben Bernanke kongresszusi bizottsági meghallgatásán további intézkedéseket, illetve esetleges monetáris lazítást lebegtetett meg. Igaz, a jegybank elnöke konkrét intézkedést nem jelentett be.

A hektikus mozgásokat jelzi, hogy a piacon a nagy nyertesek a bankrészvények voltak, melyek a nap elején még a legjelentősebb veszteségeket mutatták. Az ezek iránti bizalmatlanság részben annak tudható be, hogy Európában hiába cáfolták hivatalosan a Dexia Bank problémáit, a piaci szereplők annak állami megmentését és feltőkésítését várják. Tetézte a bajokat, hogy az egyik fontos amerikai bank, a Morgan Stanley kapcsán is negatív scenáriókat vázol az amerikai gazdasági sajtó. Ennek ellenére A Bank of America 4, a JP Morgan 6, a Morgan Stanley pedig 12 százalékkal erősödött.

A technológiai papírok szárnyalását némileg meglepő módon nem követte az Apple, mely ma jelentette be a legújabb iPhone készüléket. Ez egyes várakozások szerint az 5-ös sorszámot kellett volna, hogy kapja, ám a világ legértékesebb technológiai vállalata a 4S jelzéssel látta el.
 
A részvényárfolyamát lassan lenullázó Eastman Kodak kedden már "csak" 12 százalékkal zuhant, miután pénteken megfelezte értékét, majd hétfőn a veszteség jelentős részét ledolgozta. Az egykor szebb napokat látott társaság részvénye augusztus végén még 3,40 dollár volt, pénteken pedig már csak 78 centet ért. Igaz, kedden a záróértéke ennél magasabb, 1,12 dollár lett.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!