3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen erősödtek a Wall Street vezető indexei, miután a Fed 0,25 százalékra csökkentette az alapkamatot. A jegybank 94 éves történelme alatt még sosem volt ilyen alacsony a kamat, a Fed azt várja a döntéstől, hogy segít felpörgetni a recesszióba csúszott gazdaságot. A Dow a döntés után 4,2 százalékos pluszban zárt.

A kereskedés első felében is felfelé indultak már a részvényindexek, majd a Fed döntése után lódultak meg igazán a mutatók. Mindhárom vezető index 4 százalék feletti emelkedéssel zárt a Wall Streeten. A befektetőket is meglepte a jegybank döntése, a többség csak 50 bázispontos kamatcsökkentésre számított.

A Dow Jones ipari index 360 ponttal, 4,2 százalékkal erősödött a kereskedés végére, így 8924 ponton fejezte be a napot. A többi mutató ennél is nagyobbat tudott ugrani: a Standard & Poor's 500 5,14 százalékkal zárt hétfői értéke felett, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 5,41 százalékkal ugrott feljebb.

A kedd esti kamatdöntés sokakat meglepett, ugyanis a többség arra számított, hogy 50 bázispontos csökkentés után 0,5 százalék lesz az alapkamat, a Fed viszont ennél kicsit nagyobbat vágott. Ezzel a tengerentúli jegybank lényegében ellőtte minden puskaporát, mostantól csak pénzzel próbálhat segíteni a gazdaságon.

A részvénypiacok főleg azért reagáltak pozitívan a kamatcsökkentésre, mert ez azt jelzi, hogy a Fed hajlandó minden eszközt bevetni annak érdekében, hogy segítsen a gazdaságnak kilábalni a recesszióból. A kamatcsökkentés eszközei mostanra elfogytak, a szakemberek szerint a központi bank egyetlen lehetősége az marad, hogy továbbra is számolatlanul önti a pénzt a gazdaságba.

Az amerikai államkötvények iránt nőtt a kereslet kedden a piacon, a tízéves kötvények hozama 2,27 százalékra csökkent, a harminc éves papírok pedig 2,78 százalékos hozamot produkáltak.


Az emelkedést főleg a pénzügyi szektor részvényei vezették kedden. A Goldman Sachs 1999-es tőzsdei bevezetése óta első veszteséges negyedévéről számolt be, ennek ellenére 14 százalékkal erősödtek a papírok, ugyanis a befektetők abban bíznak, hogy a következő időszakban nem lesznek a mostaninál nagyobb mínuszok a cégnél. A JP Morgan árfolyama 13 százalékkal emelkedett, míg a Wells Fargo 14 százalékos javulás után 29,78 dollárt ért.

November vége óta jelentősen erősödtek a vezető indexek a tengerentúlon, mindhárom mutató meglódult. November huszadika óta a Dow 18,2 százalékot javított, az S&P 500 21,4 százalékkal erősödött, a Nasdaq pedig 20,8 százalékkal ugrott feljebb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!